İstanbulkart’a Pet Şişe ile Yükleme Yapılabilecek

Çevreci belediyecilik yaklaşımı sonucunda İstanbulkart’a pet şişe ile yükleme yapmaya olanak sağlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, pet şişeyi otomata atanların İstanbulkart’a yükleme yapmasına izin verecek.

İstanbul Belediyesi’nin çalışmalarından biri olan İSBAK’ın yaptığı makineler artık pet şişe ile yüklemeyi de sağlayacak. Hem İstanbulkart sahiplerine hem de çevreye katkı sağlayacak olan bu adım sayesinde günlük yaklaşık 17 bin ton evsel atığın bir bölümünün doğaya kazandırılması sağlanacak.

Henüz ne zaman hayata geçeceği bilinmeyen bu projede geri dönüşüm kültürünün oluşması da amaçlanıyor. Pet şişesini otomata atan vatandaşlardan ücret almayarak yükleme yapmaya olanak sağlayacak İBB, bu otomatlarına Akıllı Konteyner ismini vermiş. Şehrin pek çok noktasına bu konteynerlar yerleştirilecek.

Konu hakkında sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada çevreye katkının hedefte olduğu ifade edildi. İBB’nin Twitter hesabından “Atık Yönetimi Müdürlüğümüz ile iştirakimiz İSBAK tarafından projelendirilen Akıllı Konteyner sayesinde; pet şişeler ile hem İstanbulkart’a yükleme yapılacak hem de çevreye katkı sağlanacak” açıklaması yapıldı.