“Ak yürüyenler” paylaşımı yapan belediye personeli hakkında karar verildi

Kartal Belediyesinin Sosyal Medya hesabından paylaşılan Game of Thrones dizisindeki ak yürüyenler adlı zombiler AK Partililere benzetilerek yapılan paylaşım hakkında yargı kararını verdi. Anadolu Adliyesi 21.Asliye Ceza Mahkemesi paylaşımı yaptığı belirlenen sosyal medya personeli Zelal Erakalın’ı suçlu bularak 10 ay hapis cezası verdi.

Kartal Belediyesi Sosyal Medya hesabından yapılan paylaşımda, Game of Thrones dizisindeki ak yürüyenler adlı zombiler AK Partililere benzetilerek. “Hani böyle zombi gibi yürüyüp de kendi cehaletlerini şey pardon ölümlerini ortalığa yaymaya çalışıyorlar. Yobazlık, böyle yüze bir çirkinlik mi veriyor, bir acayiplik mi nedir bilinmez” ifadeleri sonrası bakanlık müfettiş görevlendirmiş ancak Kartal Belediye Başkanı ve özel kalemi, müfettişlere, sorumluluğun sosyal medya personeli Zelal Erakalın’da olduğunu belirtmişlerdi.

Dönemin Ak Parti Kartal İlçe Başkanı M.Mehdi Akman, Bölge Milletvekilleri ve çok sayıda partili ile birlikte, Kartal Belediyesi önünde skandal paylaşımı şiddetle protesto ederek Belediye önüne siyah çelenk bırakmış ve akabinde Ak Parti İlçe Başkanı Mehdi Akman tarafından konu yargıya taşınmıştı. 03.10.2018 tarihinde Anadolu Adliyesi 21.Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada hâkim paylaşımı yapan sosyal medya personeli Zelal Erakalın’ı suçlu buldu.

Mahkeme, Halkın bir kesimini aşağılama suçundan TCK.nun 216/2 madde ve fıkrası gereğince suçun işleniş şekli, suçun işlenmesinde kullanılan araç zaman yer ,sanığın güttüğü amaç ve saik ,kastının yoğunluğu, meydana gelen tehlikenin ağırlığı da dikkate alınarak takdiren ve teşriden 8 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına, Sanığın, suçu basın yolu ile gerçekleştirmiş olması nedeni ile hükmolunan cezanın TCK.nun 218/1 madde ve fıkrası uyarınca yarı oranda artırımına karar verilerek , sanığın 12 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına, Sanığın duruşmadaki hali tavırları dikkate alınarak hakkında TCK.nun 62. maddesinin tatbiki ile cezasının takdiren 1/6 nispetinde indirilerek 10 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına, 5271 sayılı kanunun 231/5. maddesi gereğince hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, Sanık hakkında CMK.nun 231/8 maddesi gereğince , beş yıl süreyle denetim süresine tabi tutulmasına karar verdi.