KESK Kartal Meydanı’ndan seslendi: “KHK’ler gidecek, biz kalacağız!”

KESK İstanbul Şubeler Platformu her cumartesi düzenledikleri eylemlerini bu hafta Kartal Meydanı’nda gerçekleştirdi

KESK İstanbul Şubeler Platfomu, KHK ile işten çıkarmalara karşı İstanbul Kartal’da eylem düzenledi. “KHK’ler gidecek, biz kalacağız!” diyen KESK’liler, keyfi ihraçlara son verilmesi ve işten çıkarılanların işe iade edilmesi gerektiğini belirtti.

Uluslararası Af Örgütü’nün yayımladığı rapordan alıntı yapan KESK üyeleri Uluslararası Af Örgütü’nün taleplerini sıraladı ve taleplerin yerine getirilmesini talep etti:

Açıklanan talepler şöyle:

İhraç edilen kamu çalışanlarının eski hale iade ve maddi tazminat da dâhil olmak üzere tam bir onarıma erişimlerini sağlanmalı, güvence altına alınmalı

Keyfi ihraçlara son verilmeli

Her türlü görev ya da işten çıkarmanın, çalışanın siyasi görüşünden ya da ifade özgürlüğü, barışçıl toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ya da örgütlenme özgürlüğü gibi insan haklarını kullanmasının gerekçe olmamalı

“KESK olarak 15 Temmuz darbe girişimini fırsata çevirmek amacıyla muhalif olan herkesi KHK’lerle işinden emeğinden eden AKP iktidarına buradan bir kez daha sesleniyoruz” diyen KESK adına açıklamayı İstanbul Şubeler Platfomu Dönem Sözcüsü Zeliha Baksı okudu.

Basın açıklamasında öne çıkanlar şöyle:

Demokratik, laik bir ülkede, barış ve kardeşlik içinde, insanca bir yaşam mücadelesi veren, Türkiye kamu emekçileri sendikal mücadelesinin yüz akı biz KESK’liler ta başından beri ,tüm baskılara rağmen OHAL /KHK rejimine karşı mücadeleden taviz vermedik ,vermeyeceğiz.

Bizler çocuk, kadın ve emek düşmanı AKP-Saray rejiminin KHK ve saray rejimiyle hayatlarımızı cehenneme çevirmesine seyirci kalmayacağız, ülkenin üzerine çöken karanlık daha zifiri hale getirilse de umutsuzluğa, yılgınlığa kapılmamızı bekleyenleri yanıltmaya devam edeceğiz.

Başta haksız-hukuksuz bir şekilde ihraç edilen, açığa alınan kamu emekçileri olmak üzere emekten, demokrasiden, barıştan, insanca bir yaşamdan yana olan herkesi OHAL/KHK rejimi ile örülen açık faşizme karşı emek, demokrasi ve barış mücadelesinde tek ses, tek yürek olmaya çağırıyoruz.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar