Türk Telekom Adil Kullanım Kotasını zekice bir yolla devam ettirecek

- Yorumlar

31 Aralık 2018 itibariyle AKK, AKN ve türevi uygulamalar son bulacak. BTK’nın aldığı karara göre internet servis sağlayıcılar (İSS) artık bu tür metotlarla internet hızını düşüremeyecek. Ancak Türk Telekom çok zekice bir yöntem geliştirdi ve hızı düşürmenin yolunu buldu.

Donanım Haber’in haberine göre Türk Telekom’un kullanıcılarına gönderdiği bilgilendirme metnine göre kullanıcıların herhangi bir onayı olmaksızın AKN’li sınırsız tarifeler, kotalı tarifelere dönüştürülüyor. Örneğin 150 GB AKN’li 16 Mbps sınırsız internet paketi tarifesi, kullanıcıların izni olmadan 150 GB kotalı pakete dönüştürülüyor. Kota bittikten sonra Türk Telekom’un ücretsiz ve sınırsız ek paketi devreye giriyor. Ek pakette ilginç bir durum var. Ek paketin internet hızı, tarifenin internet hızından daha düşük. Yani 16 Mbps kotalı pakete uygulanan ücretsiz ek paketteki 8 Mbps hızında internet sunuyor.

Türk Telekom, şuan yürürlükte olan AKN’li tarifelerde 16 Mbps internet hızını 5 Mbps’e, 20 Mbps internet hızını 10 Mbps’e düşürüyor.

Ana paket hızı > Ek paket devreye girdikten sonra düşeceği hız:

  • 8 Mbps > 5 Mbps
  • 16 Mbps > 8 Mbps
  • 24 Mbps > 10 Mbps
  • 35 Mbps > 20 Mbps
  • 50 Mbps > 35 Mbps
  • 100 Mbps > 35 Mbps

Türk Telekom, tarife değişiminin yapılacağı ile ilgili bilgilendirme metnini kullanıcı faturalarının sağ alt bölümüne yerleştirmiş. Firmanın ifadesine göre kota + ek paket uygulaması 1 Aralık 2018 tarihinde başlayacak.

x