Seferleri iptal edeceğini söyleyen İDO’ya ağır cezalar gelebilir

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. (İDO) zarar ettiği gerekçesiyle iç hatlar seferlerini kapatmaya ve Türkiye’yi uluslararası kurumlara şikayet etmeye karar verdiğini açıkladı. Peki İDO A.Ş. bu hamlesi nedeniyle hangi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile İDO A.Ş. arasında yapılan sözleşmeye göre, İDO’yu satın alan Tepe-Afken Grubu’nun Bostancı-Bakırköy, Bostancı-Kabataş/Beşiktaş ve Adalar’dan oluşan iç hat seferlerini 1 Aralık tarihinden itibaren iptal etmesi halinde sözleşmenin, aksatılmanın yapıldığı hatta para cezası uygulanacağı gibi, İDO bu hattan 2 yıl süre ile men edilerek bu süre içinde toplu taşımayı İBB kendisi yerine getirebilir.

Sözleşmede şu ifadeler yer alıyor:

“İDO, İBB’nin talebini 1 ay içerisinde sefer programına aldığını bildirmediği taktirde 1 yıl içerisinde talep edilen seferlerdeki toplu taşıma hizmetini idare yerine getirebilir. Ruhsat hakkı sahibi, sefer tarifesinde bildirdiği şekilde toplu taşıma yapmak zorundadır. Toplu taşımanın mücbir sebepler dışında aksatılması halinde, ilgili hatta sefer yapan deniz vasıtasının araç ve/veya yolcu kapasitesi üzerinden hesaplanılarak brüt gelirinin iki katı oranında idare tarafından her sefer için ayrı ayrı para cezası uygulanır. Bu aksamanın bir ay içinde 4 ayrı gün, bir yıl içinde ise toplam 12 ayrı gün tekrarı halinde o yıl içinde uygulanan cezalar üç katı artırılarak uygulanır.”