Meteoroloji’den İstanbul için kar ve soğuk hava uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden (MGM) İstanbul için flaş bir uyarı geldi. Kar yağışı ve soğuk havalar kapıda. Aralık ayına girilmesine günler kala MGM soğuk hava uyarısı yaptı.

“İstanbul’da kar yağışı ne zaman başlayacak?” sorusu hala gündemde. Soğuk havalarının yavaş yavaş etkisini arttırmaya başladığı İstanbul’da MGM’den önemli bir uyarı geldi. Yapılan açıklama ile İstanbul’a yılın ilk karının yağacağı tarih belli oldu.

İSTANBUL’A KAR NE ZAMAN YAĞACAK?

İstanbul’da ikamet eden milyonlar bu sorunun yanıtına kilitlenmiş durumda. Hayatı her açıdan etkileyen kar yağışı çalışanlar için ulaşım çilesi demek olurken, öğrenciler içinse tatil demek. Peki İstanbul’a yağacak kar bu kadar şiddetli olacak mı?

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezinden yapılan açıklamaya göre, son değerlendirmelere göre, Marmara Bölgesi’nde, yarından itibaren batı kesimlerinden başlayarak Orta Akdeniz üzerinden gelen ılık ve yağışlı havanın etkisine girerek hava sıcaklıklarının artması bekleniyor.

Bölgede 29 Kasım Perşembe gününden itibaren Balkanlar üzerinden gelmesi beklenen yeni bir soğuk hava ile sıcaklıkların hissedilir derecede azalacağı ve mevsim normallerinin altına düşeceği tahmin ediliyor.

Haftanın ilk yarısında yağmur ve sağanak şeklinde meydana gelecek yağışların hafta sonuna doğru yüksek kesimlerden başlayarak karla karışık yağmur ve kar şekline dönmesi bekleniyor.

İstanbul genelinde hafta sonuna kadar her gün aralıklarla yağmur ve sağanak yağış görülecek. Bununla birlikte yeni haftanın ilk yarısında Marmara’nın batısında yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış olacağı öngörülüyor.