Meteoroloji’den soğuk havalar uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden (MGM) İstanbul için yapılan son hava durumu tahminlerinde soğuk hava uyarısı yapıldı. Dünden beri yaşanan ani hava sıcaklığı düşüşüyle vatandaşların kar yağışı beklentisi oluştu. İşte İstanbul’da son hava durumu tahminleri…

Dün başlayan hava sıcaklığı düşüşü ile havalar ciddi şekilde soğudu. Bu sabah özellikle sabah erken uyanan vatandaşlar oldukça soğuk bir havaya uyandılar. Yurdun batı kesimlerinin kar yağışı etkisine girmesiyle vatandaşlarda “Kar geliyor mu?” sorusu yanıt arar oldu.

Peki ‘İstanbul’a kar ne zaman yağacak?’ diye sorarsanız, bu noktada Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden gelen son hava durumu raporuna göre, hava sıcaklıklarının 8 derece düşmesi ile birlikte bazı bölgelerde kar ve don etkili olacak. Yağışların etkisini arttıracağı bu günlerde, yurdun doğu kesimlerinde kar yağışı etkili olurken bugün ve Cuma günü yurdun en batısı olan Kırklareli ve Edirne’de kar yağışı bekleniyor. Peki bugün yani Perşembe günü hava nasıl olacak?

İSTANBUL’A KAR NE ZAMAN YAĞACAK?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Marmara’da havanın yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların İstanbul’da kuvvetli (21-50 kg/metrekare) olması bekleniyor.

Hava sıcaklığı, Marmara’da hissedilir derecede azalacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif ara-sıra orta kuvvette (30-60 km/saat), Marmara’da zaman zaman kısa süreli fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.