İstanbul’da Tahir Elçi anması

- Yorumlar

3 yıl önce Diyarbakır Sur’da tarihi Dört Ayaklı Minare önünde basın açıklaması yaparken suikasta kurban giden Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi İstanbul’da anıldı.

İstanbul’da Bakırköy Adliyesi önündeki anmaya Kartal Hukukçular Derneği, Hukukta Sol Tavır Derneği, Adalet İçin Hukukçular, BHH Hukukçuları, Çağdaş Avukatlar Grubu, ÇHD, Demokrasi İçin Hukukçular, Halkevi Hukuk Dairesi, Katılımcı Avukatlar, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar, Özgürlükçü Hukukçular Platformu, Sosyal Hukuk katıldı.

Burada okunan basın açıklamasında, “Meslektaşımız, dostumuz Tahir Elçi sen rahat uyu, mücadelen mücadelemizdir. Mücadele bayrağını senden devraldık ve daha da yükseğe taşıyacağız. Katillerini yargı önüne çıkartıp, gerektiği gibi cezalandırılana kadar hiç rahat uyumayacağız” denildi.

“KATİLLERİ BELLİDİR”

Açıklamada şöyle denildi:

Tahir Elçi cinayetinin faili bellidir. Medya ve yargı eliyle başlatılan linç pratiği tıpkı Hrant Dink cinayeti ve benzerlerinde olduğu gibi fiziki yok etme ile tamamlanmıştır. Savaş siyasetiyle şehirlerde taş üstünde taş bırakılmazken, çatışmaların sivil yaşam alanlarından uzak durması ve tarihi 4 ayaklı minarenin korunması için basın açıklaması yaptığı sırada barışın, yaşamın ve kardeşliğin yanında duran, hukuk ve adalet mücadelesi veren bir insanı daha aramızdan aldılar. Tahir Elçi’nın düşünceleri sebebiyle derhal iddianame hazırlayanlar, Elçi’yi katledenler hakkında 3 yıldır hiçbir şey yapmadılar. Soruşturma dosyası hakkında gizlilik kararı alanlar, cinayeti faili meçhul bırakma çabasındalar. Siyasi cinayetlerde failin meçhul bırakılması da yine bir devlet dersidir. Ancak bu dersi kabul etmeyeceğiz.

x