Soğuk algınlığına karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirecek yiyecekler

- Yorumlar

Havaların oldukça soğuduğu, Kış mevsiminin iliklerinize kadar hissettirdiği şu günlerde hastalanmamak için bol bol sağlıklı yiyecekler tüketmek gerek. Peki bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve hastalıklardan korunmanıza yardımcı olabilecek yiyecekler hangileridir?

Soğuk algınlığı veya grip gibi bir hastalık, güçsüz bulduğu bedeni ele geçirip vücut direncinin zayıflamasına neden oluyor. Bu yüzden sağlıklı beslenmek çok büyük önem kazanıyor. Sağlıklı bir beslenme, gün içinde her besin grubundan yeterli miktarda alınması ile mümkün olabilir. Bunlar; protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve minerallerdir. A ve C vitaminleri antioksidan vitaminler oldukları için vücut direncini arttırır. Bu vitaminler hem hastalanma riskini azaltır, hem de hasta olunursa daha hızlı iyileşme sağlar.

C VİTAMİNİ OLAN YİYECEKLER

Bağışıklık sisteminin güçlü kalabilmesi için C vitaminine ihtiyaç vardır. Ayrıca cildin kolajen üretebilmesi, tendonların, bağ dokuların, damarların ve kıkırdağın yenilenebilmesi için C vitamini gereklidir.

greyfurt

C vitamini konusunda zengin olan yiyecekler, Portakal, greyfurt, mandalina, limon, Kivi, Kavun, Çilek, Yaban mersini, Maydanoz, Taze rezene, Yeşil biber, Kırmızı biber, Kuşburnu, Kırmızı lahana, Tere, Roka, Karnabahar, Papaya, Brokoli, Taze fasulye, Tatlı patates, Bezelye ve Soğan.

x
Haberin tamamı için sayfalar arasında ilerleyin
1 / 2