Ara Güler’in “İstanbul’u Dinliyorum” kitabını seslendirdiler

- Yorumlar

Beykoz Prof. Dr. İbrahim Canan Anadolu Lisesi öğrencileri, kısa bir süre önce yaşama gözlerini yuman duayen fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in “İstanbul’u Dinliyorum” adlı fotoğraf kitabını görme engelliler için seslendirdi.

Dünya Engelliler Günü nedeniyle hazırlanan “İstanbul’u Dinliyorum” engelsiz sesli fotoğraf kitabıyla engelli bireylerin kültür sanata erişim haklarına dikkat çekilirken Ara Güler’in eşsiz fotoğrafları da ilk kez sesli olarak kayıt altına alındı.

Seslendirme çalışmasında Ara Güler’in 1950-2010 yılları arasında çektiği 200’e yakın fotoğraf betimlenerek öğrenciler tarafından metin haline getirildi, ardından okulda bir seslendirme stüdyosu kuruldu,metinler stüdyoda okunarak albüm yapıldı. Sesli kitap projesine Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sesli Betimleme Derneği (SEBEDER) ile Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) de destek verdi.

Yapılan kitap tanıtım programında,okul müdürü Abdullah Çatal projeyle görme engelli bireylerin bilgiye, kültüre ve sanata erişim haklarıyla ilgili toplumda duyarlık oluşturmayı amaçladıklarını belirterek öğrencilerin Ara Güler’in fotoğraf üslubu ve İstanbul’un yıllar içinde geçirdiği değişime de tanıklık ettiklerini söyledi.

x