Kartal ve çevresinde yapılan kazılarda Taş Devri’ne dair izler

- Yorumlar

İstanbul Üniversitesi tarafından, 2013’ten itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle Beykoz, Kartal, Pendik, Maltepe, Sancaktepe, Sultanbeyli, Tuzla, Şile, Silivri, Çatalca, Büyükçekmece, Beylikdüzü, Gaziosmanpaşa, Sarıyer ve Çekmeköy’de yürütülen İstanbul Yüzey Araştırmaları (İstYA) Projesi çerçevesinde yapılan araştırmalar sonucunda Taş Devri’ne dair önemli buluntular elde edildi.

İstanbul Üniversitesi’nden Doç. Dr. Emre Güldoğan İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakalarındaki 15 ilçesinde altı sezondur devam eden İstYA Projesi kapsamında günümüze kadar tarih öncesi dönemlerle ilgili herhangi bir arkeolojik kaydın bulunmadığı Beykoz ve çevresi için ilk örnekler olarak değerlendirilebilecek buluntular elde ettiklerini anlattı.

Beykoz’da yapılan yüzey araştırmalarında bulunan taş figürler, İstanbul’daki yaşam izlerini yontma taş devri olarak ifade edilen Paleolitik döneme kadar götürdü. Eylülde yapılan yüzey araştırmasında, gerek İstanbul’un kültür tarihi, gerekse ülke arkeolojisi açısından önemli olan tarih öncesi dönemlere tarihlenen yontma taş buluntularının yanı sıra taşınabilir kaya sanatı örnekleri olarak adlandırılan işlenmiş insan yüzü biçimli taş, hayvan biçimli kırık taş figürü ile üzeri çizili 2 taş nesne bulundu.

Bulunan nesnelerin gerekli çalışmaların ardından İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne teslim edildiği öğrenilirken, İstanbul İli Yüzey Araştırmaları Projesi kapsamında çalışmalara 2019’da da Beykoz’da devam edecek.

x