İstanbul’daki ilkokulda başı açık kız öğrencilere tehdit

- Yorumlar

İstanbul Arnavutköy’deki bir ilkokulda birinci sınıf öğrencilerine 20 Kasım’da Mevlit Kandili etkinliği adı altında takke ve türban giydirilerek ilahi söyletildi. Bazı öğrenci velileri kendilerinden izinsiz yapılan bu duruma tepki gösterirken daha vahim bir olay ortaya çıktı. Öğretmenlerden birinin öğrencileri türban ve takke giymeden gelmeleri durumunda sınıfta bırakmakla tehdit ettiği ve “Cehennemde yanacaksınız” dediği öne sürüldü.

Çocuğuna zorla tekke ve türban giydirilmesinden rahatsız olan bir velinin soL haber sitesine anlattıklarına göre, 20 Kasım’da düzenlenen Mevlit Kandili etkinliğinin sorumlusu S.B.’nin okuldaki Kuranı Kerim dersine girdiğini belirten veli, S.B.’nin derse türban ve takke giymeden gelen öğrencilere sözlü tacizde bulunduğunu, not düşürme ve sınıfta bırakmakla tehdit ettiğini ifade etti.

“Başın açık gezersen cehennemde yanarsın”

Velinin verdiği bilgiye göre, derse giren S.B.’nin çocuklara “Sol elle yemek yersen şeytan da seninle yer”, “Başın açık gezersen cehennemde yanarsın” gibi sözler sarf ettiğini dile getirdi ve “Ben de okulda din kültürü dersi aldım ama böyle bir şey görmedim. Çok rahatsız oldum bu durumdan” diyerek okulda iki çocuğunun okuduğunu ve 7. sınıftaki kızının artık okula gitmek istemediğini ve söz konusu öğretmenden korktuğunu belirtti.

Zorla namaza götürdüler

Velinin verdiği bilgiye göre, okulda son olarak 9 Aralık Pazar günü düzenlenen “Sabah namazına gidiyoruz” adlı etkinlik kapsamında 7. sınıf öğrencileri namaza götürüldü. Kuranı Kerim dersi öğretmeni “namaz etkinliği”ne gelmeyen öğrencilerin isimlerini aldı. Veli “Kızım 7. sınıfta okuyor. Pazar sabahı sabah namazı için kayıt alınmış, kim gelecek kim gelmeyecek diye. Gelmeyenlere niçin gelmiyorsunuz denilmiş. Ben de çocuğuma ‘öğretmenin nedenini sorduğunda benim telefon numaramı ver, beni arasın, niçinini ben açıklarım’ dedim. Ama herhangi bir arama olmadı” dedi.

Öğrenciler Kuranı Kerim dersine giren öğretmenden korkuyorlar

Veli “Oğluma da Mevlit Kandili etkinliği adı altında takke giydirilip ilahi söyletilmiş… Bu durumdan çok rahatsızım ama işimden bir fırsat yaratıp okulla görüşmeye gidemedim. Öncesinde okulda bir 10 Kasım etkinliği yapılmıştı. Muhteşem bir etkinlikti, gerçekten çok severek izledim. Akabinde böyle bir şeyin olması beni çok rahatsız etti. Din farklı bir şeydir, eğitim farklıdır. Din eğitimi almak isteyen imam hatibe gider zaten. Bir ilköğretimde bunun yapılması beni çok rahatsız etti” dedi.

Okul yönetimiyle konuyu görüşeceğini belirten veli, 7. sınıfta okuyan kızının bu baskılardan sonra okula gitmek istemediğini ve Kuranı Kerim dersine giren öğretmenden korktuğunu dile getirdi.

x