Cumartesi Anneleri 716. haftada İHD önünde

- Yorumlar

Gözaltında kaybedilen yakınları için eylem yapan Cumartesi Anneleri, 716. haftasında İHD İstanbul önünde toplandı. Cumartesi Anneleri bu hafta, 12 Aralık 1991 tarihinde kaybedilen 36 yaşındaki İbrahim Demir ve 39 yaşındaki Agit Akipa’yı anacak.

716 Haftadır, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak için toplanan Cumartesi Anneleri, 15 Aralık Cumartesi günü İbrahim Demir’i ve Agit Akipa’yı anmak için toplanıyor.

Cumartesi Anneleri’nin yayınladığı çağrı şu şekilde:

KAYIPLARIMIZI İSTİYORUZ!

(716. Kez Galatasaray’dayız!)

36 yaşındaki İbrahim Demir ve 39 yaşındaki Agit Akipa, Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Çukurlu Köyü’nde yaşıyordu.
12 Aralık 1991 tarihinde İdil’den köylerine dönmek üzere yola çıktılar.Bindikleri traktör yolda JİTEM’ci olarak bilinen kişiler, korucular ve askerler tarafından durduruldu.Demir ve Akipa gözaltına alındı.
Onlarla birlikte yolculuk yapan kişiler durumu ailelerine haber verdi. Gözaltı işlemini yapan Jandarma karakoluna giden ailelere “ Onları hiç görmedik” denildi.
Bölgeyi karış karış arayan köylüler 13 Aralık 1991 günü girişi taşla örülerek kapatılmış bir mağarada kayıpların cansız bedenlerine ulaştı.
Ailelerin tüm girişimleri sonuçsuz kaldı. Tanıklara rağmen etkin bir soruşturma yürütülmedi.Savcılık, delil yetersizliğini gerekçe göstererek kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.
716. haftamızda Demir ve Akipa aileleri ile birlikte “ 27 yıldır Yaşanan bu hukuksuzluğa hakikat adına, adalet adına, vicdan adına itiraz ediyoruz. !”diyerek buluşacağız.
Sizi de kırmızı bir karanfille adalet talebimizi desteklemeye çağırıyoruz.

https://twitter.com/yaziyorgazete/status/1073856216860946432

x