Öğrenci velisi zorunlu din dersine karşı açtığı davayı kazandı

- Yorumlar

İstanbul Üsküdar’da bir okulda öğrenci velisi olan Selnur Aysever, çocuğunun zorunlu din dersinden muaf tutulması talebiyle açtığı davayı kazandı.

MEB Hristiyanlık veya Yahudilik belgesi istedi

İTÜ Geliştirme Vakfı Beylerbeyi İlkokulu’nda 4’üncü sınıfta okuyan bir öğrencinin velisi olan Selnur Aysever, çocuğunun zorunlu din dersinden muaf tutulması talebiyle 5 Ekim 2017’de bir dilekçe verdi. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, başvuruyu “Hristiyan ya da Musevi dinlerinden birine mensup olduğunuzu belgelendirin” diyerek 10 Kasım 2017’de reddetmişti.

Ret yanıtını avukatı Özge Demir aracılığıyla idare mahkemesine taşıyan Aysever, ret işleminin iptalini talep etmişti. İstanbul 4’üncü İdare Mahkemesi yaklaşık bir yıllık değerlendirme sürecinin ardından, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ret işlemini hukuka aykırı bularak iptal etmişti. Mahkemenin kararına herhangi bir itiraz gelmedi ve konu Danıştay’a taşınmadı.

Sevincini sosyal medyada paylaştı

İstanbul 4’üncü İdare Mahkemesi yaptığı bildirimde kararın kesinleştiğini duyurdu. Kesinleşme kararını sosyal medya hesabından paylaşan Aysever şunları kaydetti:

Bu fotoğraf, zorunlu din dersine karşı açtığım davayı kazandığımı belgeleyen fotoğraftır. Karar kesinleşti ve artık kızım eğitim hayatı boyunca din dersinden muaf olacak.

x