MEB’den Kadıköy Anadolu Lisesi’ne inceleme

- Yorumlar

Bir grup öğrencinin zorla dini sohbetlere sokulduklarını iddia ederek protesto gösterisi yapmasının ardından İstanbul İl Milli Müdürlüğü okul hakkında inceleme başlattı.

İddiaya göre, öğrenciler zorla diğer öğrencileri dini sohbetlere götürmek için baskı kurdu. Okul yönetimi de bu faaliyetlere göz yumdu. Gelen baskılardan bıkan öğrenciler ise bu durumu okul önünde yaptıkları eylemle protesto etti. Öğrenciler eylemde, okul duvarına ‘Bu okulun sahibi fikri hür, vicdanı hür öğrencilerdir’ yazılı pankart astı.

Olayın takipçisi olduğunu belirten eski CHP milletvekili Barış Yarkadaş, Twitter hesabından, “Kadıköy Anadolu Lisesi öğrencileri, yönetim destekli bir grup öğrencinin ‘dini sohbete götürme baskısı’ karşısında bugün isyan etti ve gösteri düzenledi. Sohbete katılmak istemeyen bir öğrenciye ise soruşturma açılması bardağı taşıran son damla oldu. Yönetim bu baskıya son ver! Kadıköy Anadolu Lisesi’nde oluşturulan ‘Dini Sohbet Grubu’nun ‘sohbete katıl’ baskısına tepki gösterdiği için disipline verilen öğrenciye açılan soruşturma, ailelerin tepkisi üzerine kapatıldı.” yazdı.

x