Müjdat Gezen ve Metin Akpınar mahkemeye sevk edildi

Sabah saatlerinde polisin İstanbul Kadıköy’deki evlerinden aldığı Müjdat Gezen ve Metin Akpınar Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayı’nda verdikleri ifadenin ardından adli kontrol şartıyla mahkemeye sevk edildiler.

Metin Akpınar’ın sabah saatlerinde Kadıköy’deki evine polis ekibi geldi. Polislerin içeriye girmesini ardından Akpınar tek başına dışarıya çıktı. Metin Akpınar, “Savcı bey çağırdı. İfade vermeye gidiyoruz” dedi.

Müjdat Gezen’in Kadıköy’deki evine sabah saatlerinde polis geldi. Hakkında başlatılan soruşturma kapsamında ifadeye çağrılan Gezen, Anadolu Adalet Sarayı’na götürüldü.

Akpınar ve Gezen hakkında adli kontrol talebi

Savcılıkta ifade veren Gezen ve Akpınar, savcılık tarafından adli kontrol şartıyla mahkemeye sevk etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Halk Arenası programına katılan duayen sanatçılar Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’la ilgili yargıya çağrıda bulunarak, “Bunlar sanatçı müsveddesi, yargıya hesabını versinler” demişti.

Erdoğan’ın çağrısının ardından İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında “Cumhurbaşkanı’nı hedef alarak hakaret içerikli sözler söyleyip darbe ve ölüm tehdidinde bulunmak” iddiasıyla soruşturma başlatmıştı.

Bugün iki sanatçı polis tarafından adliyeye götürüldü.

İŞTE MÜJDAT GEZEN’İN SAVCILIKTAKİ İFADESİ

İfadesinde tiyatrocu olduğunu hatırlatan Müjdat Gezen, “Sahnede de bu cümleyi birebir kullanıyorum. Çünkü tiyatrom Kadıköy’dedir. Söylememdeki amaç mizahi eleştiridir” diyerek üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini söyledi.

Gezen ifadesinde şunları söyledi; “Benim Halk Arenası programında yapmış olduğum konuşmam doğrudur. Bu konuşmayı mizah olsun diye söyledim. Benim herhangi bir cumhurbaşkanına hakaret kastım yoktur. Cumhurbaşkanı grup toplantısında ‘Bu Kadıköy’de oturanlar kaymak tabakadır. Türkiye yıkılsa umurlarında değildir.’ demiştir. Ben de Kadıköy’de oturduğumdan dolayı durumu eleştirmek amacıyla bu sözleri söyledim. Dediğim gibi cumhurbaşkanına hakaret kastım yoktur. Bu söylediğim sözler birebir doğrudur. Fakat hakaret kastıyla söylenmiş sözler değildir. Ben tiyatrocuyum. Sahnede de bu cümleyi birebir kullanıyorum. Çünkü tiyatrom Kadıköy’dedir. Kadıköy’de tiyatromda komedi oyununu da bu sözleri orada da söylüyorum. Söylememdeki amaç mizahi eleştiridir. Kimseye hakaret etme kastım yoktur. Cumhurbaşkanına da asla bir haraket kastım yoktur. Ben üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum.” dedi.

Sosyal medyada gözaltı tepkisi

Ünlü isimler ve sanatçılar sosyal medyada Akpınar ve Gezen’in gözaltına alınmasına tepki gösterdi.