İstanbul Havalimanı’nın taşınma tarihi netleşti

Yapımı yılan hikayesine dönen ve bir türlü tam kapasite ile çalışabilecek durumu gelemeyen, hakkında çok spekülasyon çıkan İstanbul Havalimanı’na ne zaman taşınılacağı belli oldu.

Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından olan İstanbul Havaalanı hakkında yeni bir gelişme yaşandı. Atıl halde duran havalimanının ne zaman kullanılacağı belli oldu. Devlet Hava Meydanları İşletmesi(DHMİ) tarafından ilgili kurumlara gönderilen yazıda, Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na yapılacak olan taşınma tarihinin 3 Mart 2019 olarak belirlendiği açıklandı.

DHMİ tarafından bugün ilgili kurumlara ve sektör şirketlerine gönderilen yazıda Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na yapılması planlanan taşınmanın 3 Mart 2019 olarak belirlendiği belirtildi.

Yurt dışı yolcuları 120 TL ödeyecek

İstanbul Havalimanı’nı kullanan her dış hat yolcusundan yaklaşık 120 TL alınacak. Atatürk Havalimanı’nda bu ücret yaklaşık 80 TL alınıyor. İstanbul Havalimanı’nda yolcu servis ücretleri, dış hat giden yolcu 20 euro, transfer giden yolcu 5 euro ve iç hat giden yolcu 3 euro olarak tahsil edilecek.

Yani, İstanbul Havalimanı’nı kullanan her dış hat yolcusundan yaklaşık 120 TL alınacak. Halihazırda Atatürk’te yaklaşık 80 TL (15 USD) alınıyor.