İstanbul’da grip salgını

- Yorumlar

Havaların sıfır dereceye yaklaştığı bugünlerde İstanbul’da gribe yakalananların sayısı da arttı. Gribal enfeksiyona yakalanan vatandaşlar hastanelerin acillerine koştu.

Gribe, solunum yollarına yerleşen influenza virüsleri neden oluyor. Grip salgınları özellikle sonbahar ve kış aylarında zirveye ulaşıyor.

Gripten korunmanın birkaç kolay yolu var. Sık sık ellerimizi yıkamalı, hasta olan insanlarla mümkün olduğunca az temas etmeli, kapalı alanda fazla bulunmamalı, C vitamini içeren bolca meyve tüketmeli ve risk grubu içinde olanlar mutlaka aşı yaptırmalıyız.

Grip hastalığının normal seyrinde 5-7 gün içerisinde iyileşir. Sigara, alkol kullanımı, düzensiz ve sedanter yaşamın hastalığa yakalanma sıklığını artırmakta ve iyileşme süresini uzatmaktadır. Grip hastalığı genelde ciddi sonuçlara neden olmasa da, bebeklerde, yaşlılarda, kalp rahatsızlığı, astım, şeker hastalıkları gibi kronik rahatsızlıklarda ağır seyretmekte ve hatta ölümlere sebep olabilmektedir.

Grip hastalığı çok kolay yollardan bulaşır. Hastalığa yakalanmış kişiler istirahat etmeli, bol vitamin ve sıvı almalıdır. Bunun yanı sıra tuzlu su ile burun lavajı yararlı yöntemlerdir. Beslenmeye dikkat etmeli ve semptomlara göre doktor tavsiyesiyle ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

x