Hasta ve engelliler için seyyar sandık uygulaması

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Evde Sandık uygulaması için başvurular alınmaya başlıyor. Seyyar sandık uygulamasını kullanacaklar ve seçmen kütüğünde ismi olmayanlar için son çağrı. Tabi iş yine ilçe teşkilatlarına düşüyor.

Ortopedik veya görme engeli olan vatandaşlar 4-17 Ocak 2019 tarihleri arasında muhtarlık veya ilçe seçim kuruluna “Engelli Beyan Formu” ile başvurdukları takdirde, 31 Mart günü yanlarında bir yakını ile birlikte oy kullanabilecekler. Bu vatandaşlar giriş katlardaki sandıklarda oy kullanması sağlanacak.

Başvurular 4-17 Ocak Tarihinde Alınacak

Hasta ve engelli vatandaşlar ise evlerine gelen sandıklar aracılığıyla da 31 Mart seçimlerinde oy kullanabilecekler. Seyyar sandıklarda oy kullanabilmek için 4-17 Ocak 2019 tarihlerinde Seyyar Sandık Talep Formu ile İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na veya Muhtarlığa başvurmaları gerekiyor.

Askı listesinde ismi olmayan vatandaşların yapması gereken işlemleri ise, vatandaşların seçmen kütüğüne kayıt olmak için 4-17 Ocak 2019 tarihleri arasında Adres Beyan Formu ve elektrik, su, telefon, doğal-gaz abonelik sözleşmesi veya faturası, noterden tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden biri ile bağlı bulundukları nüfus müdürlüğüne başvurulmalı. Nüfus müdürlüğünden alınan onaylı Adres Beyan Formunun İlçe Seçim kuruluna verilmesi gerekiyor.