AK Parti’nin desteklediği MHP Maltepe adayının 2009’da AK Parti adaylığını düşürmüş

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde AK Parti’nin Maltepe’de destekleyeceğini açıkladığı MHP’li Ahmet Baykan, 2009’da AK Parti’nin YSK’ya yapmış olduğu itirazdan dolayı seçime giremedi.

Baykan, 31 Mart seçimlerinde AK Parti’nin talebiyle MHP’nin Maltepe’den adayı oldu. Ahmet Baykan’ın, 2009 yılında belediye başkan adayı olmasının son anda engellendiği ortaya çıktı.

2009’da yapılan yerel seçimlerde MHP’nin Maltepe adayı olarak seçimlere katılan Baykan’ın adaylık başvurusu listeler geç verildiği gerekçesiyle iptal edilmişti. İtirazı yapan parti ise AK Parti olmuştu.

Haber 7’de yer alan iddiaya göre Ahmet Baykan’ın adaylığının düşmesi sonrasında CHP’nin adayı olan Mustafa Zengin’i desteklediği yer aldı. Ahmet Baykan’ın, MHP teşkilatına seçimlerde CHP’li Mustafa Zengin’i desteklemesi için cep mesajı gönderdiği ve internet sitesinde yazı olduğu belirtildi.

2009 yılında adaylığı engellenen Ahmet Baykan, sürpriz bir şekilde 31 Mart’ta Maltepe’den yeniden aday oldu. Baykan’ın MHP’den aday gösterilmesini ise AK Parti’nin istediği ortaya çıktı.