ÖDP: İBB, Adalar’da yaşanan at ölümlerine sessiz kalıyor

- Yorumlar

ÖDP İstanbul İl Örgütü, Adalar’da yaşanan at ölümlerine ilişkin yazılı bir açıklama yaparak, İBB’nin duyarsızlığına dikkat çekti Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) İstanbul İl Örgütü, Adalar’da yaşanan at ölümlerine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Büyükada’da Dilburnu Tabiat Parkı yakınlarında ormanlık alanda çıkan yangın sonucu atların bulunduğu ahır ve barakalarda gerekli önlemlerin bulunmamasından dolayı 9 at yanarak yaşamını yitirdiğine dikkat çekilen açıklamada şunlar belirtildi:

Adalar’da denetimsiz şekilde yürütülmekte olan fayton taşımacılığının bir sonucu olarak bugün yaşanan bu acı olay karşısında yetkililerden hiçbir açıklama yapılmamaktadır. Yaşanan bu acı olay, İBB Ulaştırma Koordinasyon Merkezi’ne bağlı olarak yürütülen fayton taşımacılığının kamuoyundaki tüm tepkilere rağmen Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırılmamasının bir sonucudur.

Açıklamada Adalar’da yürütülen fayton taşımacılığından dolayı her yıl 500’ü aşkın at hayatını kaybettiğine değinilerek, “Aynı zamanda, binlerce at şiddete ve kötü muameleye maruz kalmaktadır. Dünya’nın birçok ülkesinde fayton taşımacılığından vazgeçilmesine rağmen, dünya turizm başkentlerinden biri olan İstanbul’da bu uygulamadan vazgeçilmemiştir” ifadelerine yer verildi.

“Yürütülen pek çok kampanyaya ve protesto eylemlerine, 2014 yılında İBB Meclisi’nde üyelerce fayton taşımacılığından dolayı yaşanan at ölümlerinin gündeme getirilmesine karşın hiçbir adım atılmamıştır” denilen açıklamada İBB’nin yaşananlar karşısında duyarsız kaldığına dikkat çekildi.

“Çözüm, doğa ile uyumlu yerel yönetim anlayışı”

Açıklamanın sonunda çözümün doğa ile uyumlu yerel yönetim anlayışından geçtiği şu sözlerle ifade edildi:

Yaşadığımız dünya kentlerimizin de içerisinde bulunduğu tüm canlılarla ve hayvanlarla birlikte bir bütündür. Ancak, sömürüsüz bir dünya ve doğa ile uyumlu yerel yönetim anlayışıyla kentlerimize, yaşam alanlarımıza, doğaya ve canlılara sahip çıkma mücadelemiz sürecektir.

x