Nesrin Aslan: İBB “Biz İdil’i öldürdük” desin

- Yorumlar

Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda hafriyat kamyonunun çarpması sonucu hayatını kaybeden Şule İdil Dere’nin davasında karar açıklamayan mahkeme, öncekilerin “çelişkili olduğu” gerekçesiyle yeni bilirkişi raporu istedi.

Kartal’daki İstanbul Anadolu Adliyesi, 57. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Dere’nin avukatlarının dosyada karar verilmesine ilişkin talebini reddeden mahkeme, yeni bilirkişi raporu düzenlenmesinin istenmesine karar verdi. Bu nedenle duruşmayı 10 Nisan 2019’a bıraktı.

Dava kapsamında bugüne kadar beş kez bilirkişi raporu hazırlandı. Raporların tamamında Şule İdil Dere değil İBB kusurlu bulundu. Açıklanan son raporda ise kamyon şoförü Mümin Kılıç’ın da aralarında bulunduğu 5 sanığın asli, bir sanığın tali kusurlu; Dere ile sanık Teyfur Bingöl’ün kusursuz olduğu belirtildi.

İBB’nin yanıtı: Görev yazısı yok

Duruşmada bir önceki celsede sanıkların suç tarihinde hangi görevde olduklarının bildirilmesi istemiyle İBB’ye yazılan müzekkereye yanıt geldiği görüldü.

Yazıda yer verilen ihale teknik şartnamesindeki maddeye göre, meydana gelebilecek her türlü kaza ve zarardan yüklenici firmanın sorumlu tutulduğu kaydedildi. Ayrıca yargılanan İBB sanıklarına ilişkin görev yazısı olmadığı belirtildi:

“Kurbağalıdere’de yapılan çalışma ıslah çalışması değil, temizlik çalışmasıdır ve bu kapsamda sanıklar Kamil Celal Yıldırım ve Ergun Ata’nın saha sorumlusu, sanık Saffet Altındağ’ın ise koordinatör olarak görevlendirildiğine ilişkin resmi bir görevlendirme yazısı bulunmamaktadır.”

Nesrin Aslan: Bilirkişi benim

Dere’nin avukatları ve ailesi İBB’nin yazısında aleyhte olan hususları kabul etmediklerini söyledi. Şule İdil Dere’nin annesi Nesrin Aslan, “İBB demek kızımı kaybetmem demek. Belediye ‘biz İdil’i öldürdük, cinayet işledik diye yazsın’. Bilirkişi benim, bilirkişi kamuoyu. Bana sorsunlar, kabul etmiyorum” diye konuştu.

x