Adalar’da 500 civarında hayali seçmen tespit edildi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından Mahalli İdareler Seçimi için askıya çıkarılan seçmen listelerinde yapılan incelemelerde İstanbul’un Adalar ilçesinde yaklaşık 500 hayali seçmen tespit edildi.

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, “Adalar’da yüksek oranda seçmen artışı var. Metruk binalarda hatta tamamen yıkılmış evlerde seçmen gözüküyor. Listeler askıya çıkar çıkmaz tespitlerimizi yapmaya başladık ve en kısa sürede itirazlarımızı tamamlayacağız. Hileye ve hırsızlığa göz açtırmayacağız” dedi.

CHP, YSK’nın yayınladığı seçmen listelerinde yaptığı incelemeler sonucunda İstanbul’un Adalar ilçesinde yaklaşık 500 hayali seçmen tespit etti.

METRUK BİNALARA KAYITLI

CHP’nin hayali seçmenlerle ilgili hazırladığı taslak rapora göre YSK’nın seçmen listesinde Adalar’daki metruk binalarda ve yıkılmış evlerde kayıtlı seçmenler var. Örneğin, Büyükada Nizam Mahallesi Albayrak Sokak’ta bulunan metruk bir binada 3 seçmen kaydı bulunuyor. Aynı mahalledeki Çamlıbel Sokak’ta bulunan müstakil bir evin bahçe kapısında yer alan kapı numarasına kayıtlı 16 kişi var. Müstakil evin ana giriş kapısından ayrı olan ve kullanılmadığı açıkça görülen bahçe kapısına da numara verildiği ve bu adrese de 16 hayali seçmen kaydı yapıldığı görülüyor.

Heybeliada’da ise geçtiğimiz yıllarda çıkan bir yangın sonucu tamamen yıkılmış bir evin adresine 3 hayali seçmen kaydedilmiş durumda. Yine Heybeliada’daki Orhan ve Kılavuz isimli sokaklarda bulunan yıkılma tehlikesi altında ve boş durumdaki ahşap binalarda toplam 9 seçmen kaydı var.

Adalar’ın seçmen sayısı yüzde 6 arttı

Seçmen listelerine göre Adalar’da 24 Haziran 2018 seçimlerinden bugüne yüzde 6 oranında seçmen artışı söz konusu. İstanbul’un diğer 38 ilçesinde yüzde 1 – 1,5 oranında seçmen artışı görülürken Adalar’da görülen yüksek artış çok ciddi bir hilenin yapılmak istendiğine işaret ediyor. 2014 yerel seçimlerinde Adalar’da birinci parti olan CHP ile ikinci parti olan AKP arasında oy farkı da 826 idi.

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, Adalar’da tespit ettikleri hayali seçmenlerle ilgili çalışmalarının en kısa sürede tamamlanacağını ve tüm itirazların eksiksiz yapılacağını söyledi. Önceki seçimlerde de Türkiye’nin birçok bölgesinde hayali seçmenlerin ortaya çıktığını söyleyen Kaftancıoğlu, konuyla ilgili titiz bir inceleme yaptıklarını ve seçime şaibe karıştırmak isteyenlere izin vermeyeceklerini belirtti.

Kaftancıoğlu, 24 Haziran seçimlerinde İstanbul’da oy hırsızlığına izin vermediklerini hatırlatarak “İktidardakilerin kaybedeceklerini gördükleri için hileye ve hırsızlığa başvurabileceğini öngörüyorduk. Bu konuda geçmiş tecrübelerimizin ışığında çok detaylı ve titiz bir süreç yürütüyoruz. Seçmen listeleri askıya çıkar çıkmaz İstanbul’un tamamında incelemelere başladık. Hazırlanan ilk raporda da Adalar ilçesinde ciddi bir hayali seçmen olduğunu tespit ettik. Seçim sonuçlarını değiştirebilecek oranda Adalar’a hayali seçmen kaydı yapıldığı görülüyor. Metruk binalarda hatta tamamen yıkılmış evlerde seçmen gözüküyor. 1 daireye 20 seçmenin kaydedildiği yerler var. Vatandaşlarımızdan da çok fazla şikayetler geliyor.

En kısa sürede itirazlarımızı tamamlayacağız. İstanbulluların içi rahat olsun. Bu seçimlerde de İstanbul’da hileye ve hırsızlığa göz açtırmayacağız. Benim İstanbullu vatandaşlarımızdan tek ricam, YSK’nın internet sitesi üzerinden seçmen sorgulamalarını yapmaları. Binalarında, dairelerinde yaşamayan kişiler olduğunu tespit ettiklerinde bunu bize bildirmeleri yeterli.

Sandıkta kazanacağımız zaferi masa başı oyunlarına kurban etmeyiz, ettirmeyiz. Tek bir oyun bile takipçisi olacağız. Önümüzdeki günlerde buna benzer hilelerle hırsızlıklarla seçim kazanacaklarını umanları, bir bir kamuoyuna ifşa edeceğiz” dedi.