İstanbul’da kar yağışı etkili oluyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM birkaç gündür İstanbul’a yağacak karla ilgili uyarıyordu. İstanbul’da beklenen kar yağışı dün gece başladı. Yüksek kesimlerde daha etkili olan kar, alçak kesimlerde ise çatıları beyaza bürüdü.

İstanbul’da beklenen kar yağışı gece saatlerinde etkili olmaya başladı. Özellikle yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışı trafiği de olumsuz etkiledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler gece boyu karla mücadele çalışmalarını sürdürürken, yağan kar bazılarına da eğlence oldu.

Meteoroloji ve AKOM’un uyarılarının ardından İstanbul adeta kara kışa teslim oldu. Kar yağışı akşam saatlerinde etkisini göstermeye başladı. Gecenin ilerleyen saatlerindeyse İstanbul adeta beyaza büründü. İstanbul’un kuzeyinde kendisini göstermeye başlayan kar yağışı, saat 03:00 itibariyle İstanbul’un her tarafını etkisi altına aldı.

GECE BOYU TUZLAMA VE KÜREME ÇALIŞMASI YAPILDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı ekipler başta ana arterler olmak üzere, yolların ulaşıma kapanmaması için yoğun çaba harcadı. Kar yağışı nedeniyle yollar bile beyaza bürünürken, İBB’ye bağlı ekipler, gece boyunca tuzlama ve küreme işlemi yaparak yolların trafiğe kapanmamasını sağladı.

Kar yağışını en etkili olduğu yerlerin başında İstanbul’un simgelerinden olan Çamlıca Tepesi geldi. Çamlıca tepesi beyaza bürünürken, kar yağışını fırsat bilen bir çok vatandaş dışarı çıkarak kar topu oynadı. Bazıları da, eşi ve sevgilisiyle yürüyerek yağan karın keyfini çıkardı.

Kar yağışından etkilenen diğer bölgelerden biri de Kartal Yakacık oldu. Aydos tepesi beyaza büründü.

METEOROLOJİ’DEN AÇIKLAMA

Meteoroloji’den yapılan açıklamada, “İstanbul’da 07.01.2019 pazartesi günü sabah ilk saatlerden itibaren meydana gelecek yağışların, 08.01.2019 salı günü akşam saatlerine kadar kuzey ve doğu kesimleri ağırlıklı olmak üzere aralıklarla kar sağanakları şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Güney kıyılarında 1-3 cm. kuzey ve iç kesimlerde 5-10 cm. arasında kar yüksekliği beklendiğinden vatandaşlarımızın ve ilgililerin buzlanma ve don olayı ile birlikte ulaşımda meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir” denildi.