Belkıs Akkale Pendik’te sahne alıyor

- Yorumlar

Belkıs Akkale 11 Ocak’ta İstanbul Pendik’te sahne ücretsiz bir konserde alacak.

Pendik Belediyesi tarafından organize edilen konser Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Konserin saati 11 Ocak saat 20:00 olarak açıklandı.

Daha fazla etkinlik için Kartal 24 etkinlik takvimini kontrol edebilirsiniz.

Belkıs Akkale kimdir?

Belkıs Akkale, 17 Mayıs 1954 tarihinde İstanbul‘da doğmuştur. Aslen Malatya‘lıdır. Yoksul ama mutlu bir çocukluk geçirdi. Küçük yaşta türkü söylemeye başladı. İlkokuldan sonra 7 yıl Türk halk müziği dersi aldı. 1972 yılında Türkücü İzzet Altınmeşe ile tanıştı. 1974 yılında sahneye çıkmaya başlayınca Ankara Radyosu’ndan Mustafa Geceyatmaz‘ın dikkatini çekince TRT‘de geçici olarak 1980 yılına kadar çalıştı. 1980 yılında TRT kadrolu sanatçı oldu. 1982 yılında da TRT’den ayrılarak ilk albümünü çıkarttı ve serbest çalışmaya başladı.

1994 yılına kadar bir çok kurum ve kuruluş tarafından “Yılın Sanatçısı” ödülünü 12 yıl boyunca aldı. Senelerce türküler söyledi konserler verdi. Ayrıca 9 tane de sinema filminde oynadı. 1990 yılından itibaren Kültür Bakanlığı’nda “Devlet Solist Sanatçısı” olarak görev yapmaya başladı. 1996 yılında verilen “Devlet Sanatçısı” ünvanını reddetti.

2013 yılında TRT Müzik’te cuma akşamları “Türküler Bizi Anlatır” isimli bir programda Belkıs Akkale, İzzet Altınmeşe, Selahattin Alpay, Nuray Hafiftaş, Bedri Ayseli ve Süreyya Davulcuoğlu birlikte çalıştılar. Belkıs Akkale, Müzik Yorumcuları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısıdır. Sami Doğan Yılmaztürk ile evlidir. Doğancan adında bir oğlu vardır.

x