Bilgi Üniversitesi’nin Mecidiyeköy kampüsü Şişli Belediyesi’ne geçiyor

Şişli Belediyesi, 2012 yılında dönemin Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül tarafından Bilgi Üniversitesi’ne 2 TL’ye satılan Mecidiyeköy’deki 7 bin metrekarelik taşınmazı geri almak için açtığı davayı kazandı.

- Yorumlar

Üniversitenin kararı taşıdığı İstinaf Mahkemesi de ’Satış geçersiz, yasaya aykırı’ diyerek, 7 dönümlük taşınmazın Şişli Belediyesi adına tescilinin uygun olduğunu bildirdi. Bilgi Üniversitesi, ’belediyenin kötü niyetli olduğunu’ öne sürerek, Yargıtay’a başvurdu.

Yargıtay’ın yerel mahkemenin kararını onaması halinde, üniversitenin bugünkü değeri 100 milyon TL’nin üzerinde Mecidiyeköy Kampüsü yeniden Şişli Belediyesi’nin olacak.

2012 yılında da dönemin Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, 7 dönümlük araziyi, taşınmazların bedel tespitini dahi yapmadan, 2 TL’ye Bilgi Üniversitesi’ne sattı.

Hayri İnönü’nün hukuk mücadelesi

Hayri İnönü, Şişli Belediyesi Başkanlığı’na seçilmesinin ardından bedelsiz olarak dağıtılan belediye taşınmazlarını geri almak için kolları sıvadı.

İnönü, ilk olarak İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’nde, Bilgi Üniversitesi’ne 2 TL’ye satılan 7 bin metrekarelik taşınmazı almak için tapu iptal ve tescil davası açtı.

Mahkemeye sunulan dava dilekçesinde dönemin Şişli Belediye Başkanı ve Bilgi Üniversitesi arasında yapılan protokolün yasaya aykırı olduğu belirtilerek, “Belediye başkanının tasarrufuyla belediye taşınmazının satımı mümkün değildir. Yolsuz tescilin iptali ve taşınmazların belediye adına tescilini istiyoruz” denildi.

Bilgi Üniversitesi ise mahkemeye verdiği cevap dilekçesinde 2 TL’lik satışı savunarak, Şişli Belediyesi’nin dava açma ehliyetinin olmadığını öne sürdü.

Mahkeme, Şişli Belediyesi’nin davasını kabul ederek, 2 taşınmazın Bilgi Üniversitesi adına olan kayıtlarının ayrı ayrı iptali ile Şişli Belediyesi adına tapuya tesciline karar verdi.

Bilgi Üniversitesi kararı, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşıdı. Bölge Adliye Mahkemesi 1. Hukuk Dairesi de 12 Eylül 2018’de yerel mahkemenin kararını onayarak, taşınmazların belediye adına tescil edilmesine karar verdi.

x