Kartal’daki Nuriye Gülmen eyleminde gözaltına alınan gazeteciye hapis cezası

Gazeteci Ercan Ayrancı’ya, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevine destek eylemine katıldığı için 5 ay hapis cezası verildi. Ayrancı, 20 Mayıs 2017 tarihinde Kartal Meydanı’nda gözaltına alınmıştı.

Gazete Fersude’nin yayın kurulu üyesi Ercan Ayrancı’ya, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevine destek eylemlerine katıldığı gerekçesiyle hakkında açılan davada 5 ay hapis cezası verildi.

İstanbul Kartal’da KHK ile işlerinden atılan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın “İşimizi geri istiyoruz” eylemine destek vermek için yapılan gösteri sırasında gözaltına alınan 13 kişi için karar açıklandı. Ercan Ayrancı, 27 Aralık 2018’de İstanbul Anadolu Adliyesi 37. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada alınan kararın detaylarını evine gelen tebligatla öğrendi.

Yargılanan 13 kişi arasında yer alan Gülcan Ekinci, Murat Aydoğan, Fatih Karakaya, Süleyman Şahin ve İsmail Şahin Karaduman beraat ederken, Ercan Ayrancı, Sinan Ayrancı, Burcu Sarı, Emrah Çelik, Çağdaş Onur Ekinci, Hasan Ekinci, Gözde Gerbulut ve Deniz İnan, hükmün açıklanması geri bırakılarak 5 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Eylemin haberini yapmak için orada bulunduğunu söyleyen Ayrancı, 20 Mayıs 2017 tarihinde Kartal Meydanı’nda gözaltına alınmış ve 2 gün gözaltında tutulmuştu.