Maltepe’de minibüste türbanlı kızla kavga eden kızın yargılandığı davada karar çıktı

İstanbul Maltepe’de minibüste türbanlı genç kızla bir başka genç kızın yaptığı kavgaya ilişkin davada karar çıktı. “Türbanlı kızın darp edilmesine” ilişkin yargılanan Ayhan Almıla Kursar, “hakaret” ve “inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme” suçlarından 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası ve 3 bin 880 lira para cezasına çarptırıldı.

Maltepe’de minibüste lise öğrencisi başörtülü genç kızın darp edilmesine ilişkin sanık Ayhan Almıla Kursar’ın 7 yıl 10 aya kadar hapis istemiyle yargılandığı Anadolu 19. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava karara bağlandı.

“BAŞÖRTÜSÜNÜ ÇEKTİ”

Duruşmada minibüs şoförü tanık olarak dinlendi. Tanık beyanında, “Olay tarihinde Kadıköy Pendik hattında minibüs şoförlüğü yapıyordum. Pendik istikametine doğru minibüs caddesinde seyir halindeyken arkamda oturan müşteki yanındaki kişiyle sohbet ediyordu. Sanık da onun arkasında oturuyordu. Fizikle ile ilgili konuşuyorlardı ve birden, ‘Atatürk sağ olsaydı siz başörtüyle okuyamazdınız’ dedi. Bunun üzerine mağdure şaşkına döndü. Başörtüsüne sarılmış ve başörtüsünü çekmişti, mağdurenin başı açık kalmıştı. Biz yatıştırmaya çalıştık ancak fazla müdahale edemedik. Daha sonra karakolun önünde durdum ve müracaat etmeleri için aşağı inmelerini söyledim” dedi.

“KÜFÜR EDİNCE BAŞÖRTÜSÜNÜ AÇTIM”

Tanığın beyanına yönelik söz alan genç kadın, “Şoför bey doğru söylüyor herhalde. Ben olay anını tam hatırlamıyorum. Arkadaş küfür ederek üzerime yürüdü ben de başörtüsünü açtım. Sadece bağırdığımı hatırlıyorum” dedi. Sanık son sözünde, “Ben psikolojik tedavi görüyorum. Pişmanım, olay günü ne yaptığımı bilmiyorum” diye konuştu.

Davayı karara bağlayan mahkeme sanık Ayhan Almıla Kursar’ın “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” ve “halkın bir kesimini sosyal, sınıf, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılıklarına dayanarak alenen aşağılama” suçlarından beraatine karar verdi.

Sanık hakkında “inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme” suçundan 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası veren mahkeme, sanığın “hakaret” suçundan da 3 bin 880 lira adli para cezası ödemesine hükmetti. Mahkeme, bu cezaları erteledi.

ERDOĞAN’A HAKARET SUÇLAMASI

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, lise öğrencisi Fatma Dilara Aslıhan Yiğit’i, Pendik-Kadıköy hattındaki minibüste başörtüsü nedeniyle darp ettiği gerekçesiyle yargılanan Ayhan Almila Kursar hakkında sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanı’na yönelik hakaret içeren paylaşımlarda bulunduğu gerekçesiyle yürütülen soruşturma tamamlandı.

Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, Kursar hakkında Adli Tıp Kurumu’ndan alınan raporda, psikolojik rahatsızlığı sebebiyle şüphelinin işlediği öne sürülen suça yönelik ceza sorumluluğunun azalmış olduğu yönünde görüş bildirildiği aktarıldı.

Şüpheli Kursar’ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu işlediği kaydedilen iddianamede, şüphelinin, 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.