Burnunu musluk suyuyla temizleyen kadının beynini amipler yedi

Burnunu musluk suyuyla yıkayan kadın, su yoluyla vücuduna giren amiplerin beynini yemesi üzerine yaşamını yitirdi.

Gelen bilgilere göre, Washington eyaletinin Seattle kentinden 69 yaşındaki bir kadın, ilk önce burnunda çıkan bir yara nedeniyle hastaneye gitti. Bunun basit bir kızarıklık olduğunu düşünen doktorlar antibiyotik ile merhem yazdı. Ancak şikayeti geçmeyen kadın bir yıl boyunca dermatoloğa gitmeye devam etti. Bir süre sonra vücudunun sol tarafı titremeye başlayan kadın, en sonunda bir nöbet geçirerek hastaneye kaldırıldı.

BT taraması yapan doktorlar, kadının beyninde bir tümör olabileceği şüphesiyle test için bir doku örneği aldı. Sonraki birkaç gün yapılan ek taramalar, kadının beynindeki olumsuzluğun daha da kötüleştiğini ortaya çıkardı. Kitlenin büyümesi ve yeni lezyonların çıkması üzerine ameliyat kararı alındı. Kadının beynini incelemek için kafa tasını açan cerrah Charles Cobbs, hastanın amip ile enfekte olduğunu tespit etti.

Doktorlar, kadının hastalığı yüzünden sinüslerini temiz suyla yıkaması gerekirken musluk suyu kullandığı, amiplerin de musluk suyundan önce burnuna ardından kan yoluyla beynine sızdığı sonucuna vardı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nce (CDC) anti-amip ilaç tedavisi uygulamasına rağmen komaya giren kadının hayatını kaybettiği açıklandı.

AMİP Nedir?

Amip, tek hücreli canlılardan biridir. Ökaryot bir canlı olan amip sürünerek hareketini sürdürmekte olan bir canlıdır. Amoeba ismiyle de anılmakta olan amipler öglena ve paramesyum gibi birkaç canlı ile birlikte tek hücreli olmasına rağmen prokaryot olmayan canlılardan olmaktadır.

Amipler diğer sınıflardan keskin bir şekilde ayrılan özellikleri ile ilk bakışta kendini belli ederler. Genellikle tek bir hücreden meydana gelmiş olan amipler, stoplazması ve hücresi hücre zarı içinde bulunan bir canlıdır. Çekirdek için zarla kaplı bir şekilde bulunan DNA’sı sayesinde her biri kendine özgü özelliklere sahip olan amipler enerji üretimi ve protein taşınması gibi işlevlerini organelleri üzerinden gerçekleştirmektedir. Bunun yanı sıra amipler yalancı ayaklara da sahip bir canlıdır.