Öldürülen transseksüel Hande için Kadıköy’de eylem

İzmir’de öldürülen trans Hande Buse Şeker ile ilgili İstanbul Kadıköy’de açıklama eylem yapıldı. Süreyya Operası önünde yapılan eylemde “Trans cinayetleri politiktir”, “Katledilen kadınlar isyanımızdır” dövizleri açıldı.

Lambdaistanbul LGBTİ Dayanışma Derneği’nden Gülay Özbulut’un okuduğu açıklamada, “Biz bu cinayetleri, Esra Ateş’in polis merkezine 100 metrelik mesafede katledilmesinden, Hande Kader’in tecavüz edilip yakılmasından, Eylül Cansın’ın intihara sürüklenmesinden hatırlıyor ve hatırlatıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Özbulut, ‘Kadın sandım, erkek çıktı’, ‘beni kandırdı’, ‘erkekliğimi küçük düşürdü’, ‘onurumu kırdı’ gibi ifadelerle trans cinayetlerinde ceza indirimi uygulandığı belirterek “Hakimlere çağrı yapıyoruz. Kadın cinayetlerinde iyi hal indirimi uygulamayın” dedi.

Özbulut sözlerini şöyle tamamladı:

Kadınların hayatları değersizleştiriliyor. Ataerkil sistem kadın cinayetlerinde farklı farklı bahaneler türetiyor. Kimi kadın transfobi nedeniyle, kimi kadın namussuz olarak yaftalandığı için, kimi kadınsa bir erkeğin aşkını reddettiği için öldürülüyor. Biz bu ölümlerin münferit olmadığını, ataerkil sistemin sonucu olduğunu biliyor ve artık bir son bulmasını istiyoruz. Bu nedenle; Kadınları şiddetten korurken cinsiyet kimliği temelli ayrımcılık yapmayacağını İstanbul Sözleşmesi’nin 4. maddesi ile taahhüt eden devletin bu kararı uygulamasını, Anayasa ve diğer ilgili yasalarda tüm trans kadınların yaşam, eğitim ve sağlık gibi temel haklarının güvence altına alınmasını yetkililerden talep ediyoruz. Bir kişi daha eksilmeyeceğiz!

Açıklamaya imza kurumlar ise şöyle:

27 İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, 7 Renk Koro, BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Topluluğu, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği, Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, Demir Leblebi Fanzin, Dersîm Roştîya Asmê LGBTİ+ Oluşumu, erktolia, Eskişehir Anadolu LGBTİ+, FeminAmfi, Feminist Çukurova, GEN-DER Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Kolektifi, Hacettepe Üniversitesi Kuir Araştırmaları Topluluğu (QueerDeer), HDP İstanbul Kadın Meclisi, HEVİ LGBTİ Derneği, İstanbul LGBTİ+ Dayanışma Derneği, İzmir Bağımsız Kadın İnisiyatifi, Kırkyama Kadın Dayanışması, Kampüs Cadıları, Kaos GL Derneği, Kapadokya Kadın Dayanışma Derneği, Keskesor Amed LGBTİ+ Oluşumu, Kocaeli LGBTİ inisiyatifi, Kuir Eskişehir LGBTİ Topluluğu, Kuir Kıbrıs Derneği, Lambdaistanbul LGBTİ+ Dayanışma Derneği, Lubunya+ Dayanışma Ağı, Mersin LGBT 7 Renk Derneği, Mor dayanışma, MorEl LGBTİ, MSGSÜ LGBTİ+ Topluluğu, Muamma Futbol Takımı, Muamma LGBTİ+ Derneği, Nar Kadın Dayanışması, ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması, Özgür Renkler, Sosyalist Kadın Meclisleri, SPoD LGBTİ Sosyal Politikalar, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği, TMMOB İstanbul İKK Kadın Komisyonu, TODAP Kadın Komisyonu.