Rutkay Aziz’le Erdoğan arasında polemiğe neden olan Mozart, Türk Marşı bestelemiş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rutkay Aziz’e yönelik, “Bu ülkenin meşrebi ve duruşu belli olan Cumhurbaşkanını Mozart dinlemeye zorlamak faşistliğin dik alasıdır” demesinin ardından başlayan Mozart polemiği devam ediyor.

Rutkay Aziz, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fazıl Say’ın konserine gidecek. Fazıl Bey’in daveti bir adım değil mi sizce?” sorusu üzerine de “Tabii canım bir adımdır. Atılsın yeter ki gitsin Cumhurbaşkanı bir Mozart bir Beethoven dinlesin. Belki iyi gelir” demişti.

Aziz’in sözlerine büyük tepki gösteren Erdoğan, “Bu ülkenin meşrebi ve duruşu belli olan Cumhurbaşkanını Mozart dinlemeye zorlamak faşistliğin dik alasıdır” diyerek cevap vermişti.

Erdoğan’ın faşist suçlamasına cevap veren Rutkay Aziz, aslında Erdoğan’a bir şey önermediğini belirterek, “Sadece bana Erdoğan’ın Fazıl Say konserine gideceği söylendi, bu konuda ne düşündüğüm soruldu. Ben de ‘Çok iyi olur, Mozart ve Beethowen dinler, iyi gelir’ dedim” şeklinde konuşmuştu.

Mozart Türk Marşı bestelemiş

Wolfgang Amadeus Mozart’ın içinde “Türk Marşı” olarak bilinen “Rondo Alla Turca”yı da içeren 11 Numaralı Piyano Sonatı’nı 1783’te Viyana’da ya da Salzburg’da bestelediği düşünülüyor. Eser, 1784’te dönemin en önemli müzik firması Artaria tarafından dinleyiciyle buluşturuldu.