İstanbul’daki okulda öğrencilerin mahrem görüntüsü skandalı

- Yorumlar

Öğrencilerin zorla dinsel sohbetlere götürüldüğü iddiasıyla gündeme gelen Kadıköy Anadolu Lisesi’nde (KAL) bu kez de pornografik (mahrem) öğrenci görüntüsü iddiası gündeme geldi.

Eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş’ın iddiasına göre okul müdürü bir grup öğrencinin mahrem görüntüsünü WhatsApp grubunda paylaştı. Olayla ilgili müfettişler görevlendirilirken aile suç duyurusunda bulundu.

Yarkadaş, okul müdürünün pansiyonda kalan öğrencilerin kendi aralarındaki şakalaşmaları kaydettiğini ve ailelerinin de bulunduğu WhatsApp gruplarına gönderdiğini ileri sürdü.

Yarkadaş, skandalı şöyle anlattı:

Proje Okul olarak dönüştürülen Kadıköy Anadolu Lisesi’nin Müdürünün desteklediği bir grup öğrenci, ‘Hadis Halkası’ adını verdikleri bir oluşumla, öğrencileri zorla dini sohbetlere götürmeye çalışıyordu. Bunu deşifre etmenizin ardından, zorlama şimdilik sona erdi.

Ancak bu kez de başka bir skandal patlak verdi. Okul Müdürü, 11. Sınıf velilerinin ve öğrencilerinin de olduğu WhatsApp grubunda, öğrencilerin pansiyondaki odalarında çekilmiş görüntülerini yayınladı. Bu görüntü, odanın dışından çekilmiş. Görüntüde erkek öğrenciler şakalaşıyor ve kahkaha atıyor. Tamamen mahrem olan bu görüntüyü kimin çektiği bilinmiyor. Ancak müdürde başka görüntülerin olduğu da ortaya çıkmış.

Okul Müdürü bu görüntüyü grupta paylaşınca aileler gece Kadıköy Kaymakamı ile Milli Eğitim Müdürü’nü arıyor. Bunun üzerine ertesi gün okula müfettiş geliyor. Müdür, müfettişlerin ailelerle görüştüğü odaya okulun güvenlik görevlileri ile girerek ‘Burada toplantı yapamazsınız’ diye tepki gösteriyor. Müfettişler ise kanuna vurgu yaparak ‘Sizden izin almamıza gerek yok, teftişteyiz’ karşılığını veriyor. Müfettişler, müdürün odadan çıkmasını istiyor. Yaklaşık 2.5 saat süren müfettiş – aile görüşmesi sonrası, görüntüsü yayınlanan öğrencinin ailesinin şikayeti tutanak altına alınıyor.

x