Hayalleri Doğu Ekspresi’yle Kars’a gitmekti, son durakları Kartal Adliyesi oldu

Doğu Ekspresi treniyle Kars’a gitmek isteyen bir grup emekli arkadaş grubu bir tur şirketi tarafından dolandırıldıkları gerekçesiyle Kartal’daki İstanbul Anadolu Adalet Sarayı’nda suç duyurusunda bulundu.

İstanbul Kadıköy’de yaşayan Sevcan Yönet ile arkadaşları Doğu Ekspresi’yle Kars’a gitmek için Ocak ayında yapmayı planladıkları seyahat için tam 4 ay öncesinden yani 2018 yılının Eylül ayında rezervasyon yaptırmışlardı.

Telefonda konuştukları tur şirketi yetkilisi, şirket hesabında işlem sıkıntısı olduğu gerekçesiyle bir kişi için belirlenen bin 500 liralık tur parasını kendi kişisel hesabına göndermelerini istedi. Ocak ayı gelmiş turun gerçekleşmesine sadece 2 gün kalmıştı. Ancak ne otel rezarvasyonları yapılmış, ne de uçak biletleri alınmıştı. Durumdan şüphelenen müşteriler hemen şirketin yetkilisini aradılar. Ancak ulaşamadılar.

Yetkiliye ulaşamadılar ama şirket sahibine ulaştılar. İddiaya göre şirket yetkilisi hepsinin tur ücretlerini zimmetine geçirip kayıplara karışmıştı. Şirket sahibi biraz daha para vermelerini isteyerek mağduriyeti çözeceğini iddia etti.

Doğu Ekspresi turu satın alıp yarı yolda kalan tam 28 mağdur bulunuyor. Mağdurlar maddi ve manevi zarara uğradıklarını düşünüp soluğu adliyede aldılar. Mağdurların şikayetinin ardından tur şirketi ve çalışanı hakkında soruşturma başlatıldı.