CHP ve İYİ Parti arasında iki ilçede kriz

31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesi ittifak yapan CHP ve İyi Parti birçok il ve ilçede anlaşma sağlarken, anlaşma sağlanamayan yerler için Meral Akşener ve Kemal Kılıçdaroğlu arasında önceki gün bir görüşme daha gerçekleştirildi.

Görüşmede sorun yaşanan yerlerin masaya yatırıldığı ancak tam bir mutabakat sağlanamadığı belirtiliyor.

Habertürk’ten Muharrem Sarıkaya, konuya ilişkin köşe yazısında Ankara Etimesgut ve Bursa Osmangazi’de sorun yaşandığını, CHP’nin İstanbul’da Şile ve Tuzla teklifine İyi Parti’nin bir ilçe talebiyle daha yanıt verdiğini yazdı.

Yazının ilgili bölümü şöyle:

İYİ PARTİ’YE ŞİLE VE TUZLA

İstanbul’da ise Şile ve Tuzla’nın bırakıldığı İYİ Parti buna ilave bir ilçe daha istedi.

Süreç kilitlenmeye doğru yönelince, İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı önceki gün CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti…

Krizin çözümü için önerilerini sıralarken, iki liderin akşam yemeğinde buluşması tavsiyesini iletti.

Sonuçta planlama yapıldı ve iki lider sorunu çözmek için akşam yemeğinde buluştu.

Hemen belirteyim ki buluşma iddia edildiği gibi Akşener’in Ankara’daki evinde gerçekleşmedi, eşler de katılmadı.

Ağırlıklı bölümü başbaşa geçen kriz çözme görüşmesi aktarıldığına göre iki yeni kriz üreterek son buldu.

ÜSKÜDAR’DA BEKAROĞLU TEPKİSİ

İki liderin de kurmaylarına aktardıklarından yansıyan bilgilere göre, Akşener oyunu evinin bulunduğu İstanbul Üsküdar’da kullanacağını anımsattı.

Kılıçdaroğlu bunun üzerine Üsküdar’a CHP milletvekili Mehmet Bekaroğlu’nu düşündüğünü bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde Abdullah Gül’ün ortak aday olması için uğraş veren Bekaroğlu’na zaten tavırlı olan Akşener’in tepkisi gecikmedi.

Üsküdar seçimini CHP’nin geçen sandık çok az oyla AK Parti’ye kaptırdığını anımsatıp, “Bekaroğlu ile sağ seçmenin de muhafazakarların da Karadenizlilerin de oyunu alamayız” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun Bekaroğlu konusundaki tutumu devam edince de Akşener’in tavrı net oldu:

“Evimin bulunduğu Üsküdar’da oy kullanacağım, Büyükşehir’de anlaşmamız gereği aday sizden olduğu için kendi partime zaten oy atamıyordum, ama şimdi ilçemde de oy veremeyeceğim.”

Bekaroğlu olması halinde İYİ Partililerin de kendisini tercih etmeyeceğini söyleyince konunun bir daha müzakere edilmesi kararına varıldı.

Beklenti Bodrum modelinin Üsküdar’da da uygulanması, ancak bu kez İYİ Parti ile CHP’nin belirlediği bir ismin CHP listesinden gösterilmesi yönünde…