İstanbul’da CHP’li belediyelerin yarısında kadın aday gösterilecek

Yerel seçim hazırlıklarını sürdüren CHP’de İstanbul ilçelerinin hazırlanması beklenen kritik hafta başladı. Bu hafta hem İYİ Parti ile görüşmeler bu hafta tamamlanarak ittifak protokolü kamuoyuna açıklanacak hem de İstanbul ilçe adayları belirlenecek.

27 Ocak’ta yapılacak PM toplantısı için de adaylar konuşulmaya başlandı. İstanbul’da 13 belediyesi olan CHP’nin güçlü olduğu 4-5 ilçede kadın adayların ismi konuşuluyor. Bu ilçeler, Kadıköy, Beşiktaş ve Şişli olabilir.

İSTANBUL’DA 4-5 KADIN ADAY

İttifak görüşmelerini tamamlayan CHP bir yandan da hafta sonu yapılacak kritik Parti Meclisi toplantısına hazırlanıyor. Bugüne kadar 6 kez toplanan Parti Meclisi’nin 7’nci toplantısında, yönetimi CHP’de olan ve çok sayıda kişinin yarıştığı başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmak üzere İzmir ve İstanbul ilçe belediye başkan adaylarının belirlenmesi bekleniyor.

Edinilen bilgiye göre İstanbul’da CHP’nin güçlü olduğu ilçelerde en az 4-5 kadın belediye başkan adayının gösterilmesi hedefleniyor. Kadın belediye başkan adayı gösterileceği konuşulan ilçeler Şişli, Beşiktaş, Avcılar ve Beyoğlu olarak sıralanıyor. Çok sayıda aday adayının bulunduğu Kadıköy Belediye Başkanı’nın ise yerini koruyacağı belirtiliyor.