Kirazlıtepeliler’den Üsküdar Belediyesi önünde kentsel dönüşüm protestosu

- Yorumlar

AK Partili Üsküdar Belediyesi önünde Üsküdar Kirazlıtepe’de ‘kentsel dönüşüm’ adı altında yürüttüğü yıkım nedeniyle Kirazlıtepe halkı tarafından protesto gerçekleştirildi.

“Belediye Başkanı bizi ölüme terk etti” ifadesini kullanan Kirazlıtepe halkı, her perşembe günü Üsküdar Belediyesi önünde toplanmaya devam etme kararı aldığı öğrenildi.

İstanbul’un Üsküdar ilçesi Kirazlıtepe Mahallesi’nde ‘kentsel dönüşüm’ adı altında evler yıkılıyor. Bu nedenle de Kirazlıtepeliler dün yıkıma karşı Üsküdar Belediyesi önünde oturma eylemi ve basın açıklaması yaptı.

Eylemde basın açıklamasını mahalleli adına Kirazlıtepe Kentsel Dönüşüm İmar ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Rıza Şener okudu. Şener, dönüşümle ilgili kendilerine sunulan teklifi kabul etmediklerini ifade ederek, yıkımların rastgele yapıldığına dikkat çekti. “Üsküdar Belediyesi binaları yıkıp insanları molozların içinde yaşamaya zorlamakta” dedi.

Şener, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz asbest ve moloz tozu soluyarak, lağım akıntıları ve lağım fareleri ile yaşamak zorunda bırakıldık. Gecekondu yaşamından bizi kurtarıp insanca yaşama alanlarına kavuşturacağını ve olası bir depremde bizi ölümden kurtaracağını söyleyen Üsküdar Belediyesi Başkanı bu davranış ve tutumu ile bizi ölüme terk etmiştir. Bu davranışını kınıyoruz. Sayın Başkan, mahallemizdeki moloz dağlarını kaldırınız. Bize temiz ve insanca bir yaşan alanı sağlamak zaten göreviniz, görevinizi yapınız.”

YANDAŞA DEĞİL HALKA

Ardından konuşan Avukat ve belediye başkan aday adayı Onur Cingil, mahallelinin yaşam alanları için mücadele verdiğini belirtti: “Kirazlıtepeliler cezalandırılıyor. İnşaatların yıkımları yapıldı, hukuksuzluklar ortaya çıkarıldı ama yine de devam edildi. Burası yandaşa, müteahhitte değil; Kirazlıtepelilere verilsin. Rastgele yıkım yapılıyor ve yeniden inşanın garantisi yok Kirazlıtepeliler garanti istiyor, gelecek istiyor.”

Kirazlıtepelilerin, her perşembe günü Üsküdar Belediyesi önünde toplanmaya devam edeceği öğrenildi.

x