Kartal Belediyesi’nden Nevruz Kutlaması

- Yorumla

Kartal Belediyesi, Uluslararası Nevruz kutlaması düzenliyor. Kartal Belediyesi ile Kırgız Türkleri Nevruz kutlamalarına, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, yabancı ve yerli konuklar katılacak.

Kartal Belediyesi’nin davetlisi olarak Kırgızistan’dan gelecek olan 14 kişilik yabancı konukların yanısıra, Kırgız Türkleri Dayanışma Derneği’nin de katılacağı Nevruz kutlamaları 23 Mart 2013 tarihinde Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Kırgız Türkleri Sosyal ve Yardımlaşma Derneği tarafından Kırgızistan İstanbul Başkonsolosu, Kazak Türkleri Vakfı Başkanı, Hoca Ahmet Yesevi Vakfı Başkanı, Van Erciş Ulupamir Köyü muhtarı Yoldaş Güçlü ve Kırsakal Alparslan Kutlu ve diğer Kırgız dernekleri de davet edildi. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ‘Kırgızlı kardeşlerimizle kültürleri ve etkinliklerini yansıtacakları günde beraber olacağız. Tüm halkımızı etkinliklere bekliyoruz” dedi.

ÖZBEK PİLAVI VE SÖMELEK TATLISI
Kartal belediyesinin ev sahipliğini yaptığı Nevruz kutlamaları İstiklal Marşı ve Kırgızistan Milli Marşı ile başlıyacak. Nevruz kutlamalarında etkinliğe katılan vatandaşlara Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nin girişinde Özbek pilavı ve Sömelek tatlısı dağıtılacak. Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nin dışına kurulacak olan geleneksel Kırgız Çadırı’nda ise protokole Kırgız yemekleri ikram edilecek. Ayrıca Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nin dinlenmelik salonunda sergilenecek olan Kırgız Kültür Sergisi’nde Kırgız el sanatları, geleneksel kıyafetler, at koşum takımları, ok ve yaylar gibi milli kültür öğelerini içeren parçalar sergilenecek. Akşam 19.00’da yapılacak olan kutlamalarda Grup Enesay Geleneksel Kırgız Halk Danslarını sahnelerken, Muras Ansambili Grubu ise geleneksel Kırgız müziklerinden oluşan bir müzik dinletisi sunulacak. Uluslar arası ve sıra dışı bir Nevruz kutlamasına ev sahipliği yapan Kartal Belediyesinin etkinliği Kırgız rock sanatçısı Tata Ulan ve Kırgız Pop Müzik Sanatçısı Gulzade Irıskulova’nın sahne alacağı konser ile sona erecektir.

TARİH: 23 Mart 2013 Cumartesi
SAAT : 17:00
YER : Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi

KIRGIZ TÜRKLERİ NEVRUZ PROGRAMI

Saat:17:00 – Özbek Pilavı ve Sömelek Tatlısı dağıtımı

Saat:17:30 –Geleneksel Kırgız Çadırı içerisinde protokole kırgız yemekleri ikramı

Saat: 18:00—Kırgız Kültür Sergisi

Saat: 19:00– KONSER

İstiklal Marşı ve Kırgızistan Marşı ile açılış

Muras Ansambili Grubu (Geleneksel Kırgız Müzikleri)

Grup Enesay (Geleneksel Kırgız Halk Dansları Ekibi)

Tata ULAN (Kırgız Rock Sanatçısı)

Gulzade IRISKULOVA (Kırgız Pop Müzik Sanatçısı)

x
Yorumlar