İBB’den İstanbul Ömerli Barajı havzasına sanayi sitesi

İstanbul Ataşehir’de Ömerli Barajı havzası koruma alanı içerisinde yer alan 17 dönümlük arazinin imar planı değişti. Yeni plana göre, alana sanayi tesisi yapılacak.

Ataşehir’in Ferhatpaşa bölgesinde bulunan 17 dönümlük araziye sanayi tesisi yapılabilmesi için talep edilen imar planı değişikliği onaylandı. Yeni planın İçmesuyu Havzaları Yönetmeliği’ne aykırı olduğu belirtiliyor.

18 Ocak 2019 tarihli İBB Meclis oturumunda gündeme gelen plan kabul edildi. Teklife ilişkin hazırlanan raporda, Ataşehir Belediyesi’ne başvuran arsa sahibinin bölge planı çalışması bulunmadığı bilgisini alıp talebinin tekrar değerlendirilmesi için İBB’ye başvurduğu belirtildi. Talep, emsal 1.10’dan 0.75’e düşürülerek ve hiçbir kurumdan güncel görüş alınmadan oy çokluğu ile kabul gördü.

2017 yılında planın iade edildiğini hatırlatan CHP’li İBB Meclis Üyesi Nezih Küçükerden, “Şimdi ne değişti de aynı plan tekrar geldi ve bu kez kabul edildi?” diye sordu.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun AKP’li Başkan Vekili Osman Demir, “Parsel maliki sanayici ve buraya ihtiyacı var. Bölge planı çalışması yokken ‘bekleyin’ deyip yatırımcının istihdam yaratmasını neden engelleyelim” karşılığını verdi.

CHP’li Küçükerden de “O zaman bu planı 2017’de neden kabul etmedik ve yatırımcının istihdam yaratmasını bir yıl engelledik? Böyle gerekçe olmaz” ifadelerini kullandı.