EMEP Tuzla ilçe örgütünden Tuzla Gemi Tersanesi açıklaması

Emek Partisi Tuzla İlçe Örgütü tarafından Tuzla Gemi Tersanesi’nde 2 işçinin yaşamını yitirdiği, 12 işçinin yaralandığı yangınla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, “Uzunca bir zamandır krizden kaynaklı bir daralma yaşanıyor. Buna bağlı olarak seyrek gelen tamir gemilerinde süreli işler olduğu için buralarda iş güvenliği tedbirleri almakta imtina ediliyor, denetimler aksatılıyor. Bu süreli işlerde, tıpkı 2000’lerin başında olduğu gibi 5 kişinin çalışması gereken alanda 20 kişi çalıştırılıyor. Bir tarafta borucular, bir tarafta mekanikçiler, bir tarafta temizlik işçileri… 5 metrekarelik bir pompa dairesinde işçiler bu şekilde çalışıyor” dendi.

Düne kadar iş kazalarında da çok taşeron işçilerin hayatını kaybettiğini ya da yaralandığını belirten EMEP açıklamasında, “Şimdi Dok Gemi-İş’in örgütlü olduğu Tuzla Gemi Tersanesi’nde kadrolu olarak çalışan, sendikalı işçi arkadaşlarımız da ağır yaralandı. Tersane yönetimi, Valilik, kitle örgütleri ve siyasi partiler açıklama yaparken Dok Gemi-İş’ten henüz bir ses seda yok. Bu durum, işçilerin bir taraftan ağır çalışma koşullarına, kapitalist düzene karşı mücadele ederken diğer taraftan sendikal bürokrasiye karşı da mücadele etmek durumunda kaldığını gösteriyor.” ifadeleri kullanıldı.

Yaşanan olayın sağlık sisteminin durumunu da gözler önüne serdiği vurgulanan açıklamada “Bir sanayi kenti olan Tuzla’da bir devlet hastanesi var ve 3 tane büyük özel hastane var. Ancak hiçbirinde yanık ünitesi yok. Bir yanık ünite merkezi olmuş olsaydı belki yaralanan işçi arkadaşlarımızın önümüzdeki günlerde maruz kalacağı kalıcı hastalıklar da engellenebilirdi” dendi.

Açıklamada, “Krizden kaynaklı yaşanan işten atmaların, engellenebilir durumda olan iş kazalarının engellenmesinin sebebi hükumetin işçilere karşı vurdumduymaz tutumu ve onların arka bahçesi olan sendikanın meseleye yaklaşımıdır. Tüm işçi arkadaşlarımızı bu koşullara karşı örgütlü mücadeleye çağırıyoruz. Tüm kesimleri yaralanan ve hayatını kaybeden arkadaşlarımıza ve ailelerine sahip çıkmaya çağırıyoruz. EMEP Tuzla İlçe Örgütü olarak bu olayın takipçisi olacağı” ifadeleri yer aldı.