Kartal Belediyesi işçileri meydana çıkıyor

Hükumetin “taşerona kadro” diyerek belediye şirketlerine aktardığı yaklaşık 450 bin işçi 2020’nin 6. ayına kadar, 6 ayda bir yüzde 4’le sınırlı bir ücret artışına alacak olması Kartal’da protesto edilecek.

Kartal Belediyesi çalışanları, 30 Ocak Çarşamba günü saat 15:00’da belediye binası önünde düzenleyecekleri eylemde, KHK ile zorunlu tutuldukları 6 ayda bir yüzde 4’le sınırlı ücret artışı sorununun çözülmesini isteyecek.

Hükumetin “taşerona kadro” vaadi ile belediye şirketlerine aktardığı yaklaşık 450 bin işçi kadro, özgür toplu sözleşme hakkı, güvenceli bir çalışma düzeni beklerken ve insan onurunu yakışır bir ücret talep ederken, KHK ile taşeron çalışmanın da gerisinde bir düzenlemeye maruz bırakılmıştı.

İşçiler 2020’nin 6. ayına kadar, 6 ayda bir yüzde 4 artışa alabilecek. Oysaki bu işçiler halihazırda taşeronda çalışıyor olsaydı, 1 Ocak itibariyle belirlenen asgari ücrete gelen yüzde 26,5 artıştan faydalanılacaktı, bugün mevcut haliyle yüzde 4 zamma alabilecek.

Yapılacak olan basın açıklamasından sonra işçiler, enflasyon farklarının ödenmesi talebiyle hazırlanan dilekçeleri topluca Aile Sosyal Hizmetler ve Çalışma Bakanlığına ve Maliye Bakanlığına gönderecekler.