Tekrar aday yapılmayan CHP’li belediye başkanından ön seçim çağrısı

CHP’nin İstanbul ilçelerindeki adaylarını açıklamasıyla beraber sular durulmadı. CHP’li Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, PM toplantısında kendisi ile birlikte diğer aday adaylarının isimlerinin oylanmamasına tepki göstererek, “Bizi başarısız olarak gösterenler kriteri neye göre belirliyorlar. Biz 5 yıl boyunca Kadıköy’ü sosyal demokrat partinin kitabına uygun şekilde yönettik. Başarısız olarak adlandıranlar açacaklar o kitaba bakacaklar. Parti üyleleri kendi belediye başkan adaylarını seçemiyorsa CHP yönetimi kendini değerlendirsin. Ben ve diğer aday adaylarının da aday olma hakkı var. Buna karar verecek olan 61 tane PM üyesidir” dedi.

Nuhoğlu adaylık süreci ve CHP’de yaşanan tartışmalara ilişkin Cumhuriyet gazetesinden Ali Açar’a değerlendirmelerde bulundu. ‘Başarısız olduğu’ gerekçesiyle aday gösterilmediği yönündeki eleştirilere yanıt veren Nuhoğlu, “Kadıköy’de biz 2014- 2019 yılları arasında görev yaptık. Bizim değerlendirilmemiz çok kolay. Somut yaptığımız projeler ve bunları kullanan insanların düşünceleri bizim karnemizi belirliyor. Sosyal, kültürel ve spor alanında yapılan projeleri insalar kulanıyor. Değerlendirme ölçütü bu. Bunları yaparken de sosyal demokrat ilkelere ve politikalara uygun mu değil mi bu sorulmalı? Kadıköy’de 1 santimetre kare yoğunluk artışı hem merkezi hükumet tarafından hem belediye tarafından yapılmadı. 6 projemiz Türkiye’de ilk yapılan proje. Borcu olmayan tek belediyeyiz. 1 santimetrekare kamu arazisinin merkezi hükümet tarafından satılmasına izin verilmedi. Kadıköy Belediyesi ise gençlik sanat merkezinin yerini satın aldı ve 2 bin genç orayı kullanıyor. Biz belediyeyi sosyal demokrat partinin kitabına uygun şekilde yönetmişiz. Bizi başarısız olarak adlandıranlar o kitabı açacak ona göre hareket edip etmediğimizi değerlendirecek. Genel başkana parti yönetimi tarafından mevcut projeler hakkında bilgi verildiğini sanmıyorum. Aday gösterilen 5 mevcut belediye başkanının yapıp da bizim yapmadığımız ne merak ediyorum” dedi.

‘Kadıköy’de ön seçim yapılmalı’

Kadıköy’de ön seçim yapılmasını istediğini anlatan Nuhoğlu, “Ülkemizde başkanlık sistemi adı altında parlamentonun işlevsiz hale getirildiği konumda, biz demokrasiyi örnek alıp kendi içimizde uygulayamıyorsak bunu düşünmemiz lazım. CHP savunduğu demokrasi anlayışını yerelde uygulayabilirdi. Eğer bu üyeler kendi belediye başkanı adaylarını seçemiyorsa CHP yönetimi de kendini değerlendirsin. PM’ye Aykurt Nuhoğlu ismi gelip oylanmadı. Aykurt Nuhoğlu’nun aday olma hakkı var. Buna karar verecek olan 61 tane PM üyesidir. Siz herhangi bir ismi oraya götürüp Aykurt Nuhoğlu’nu götürmüyorsanız antidemokratik biçimde hakkını elinden alıyorsunuz demektir. Adayların hepsini PM’ye sunmuyorsunuz, ön seçim yapmıyorsunuz, eğilim yoklaması da yapmıyorsunuz. Ankara’dan uçaktan bakar gibi bakıp karar veriyorsunuz. O zaman kamuoyuna karar verme kriterlerini açıklamalısınız” diye konuştu.