Ekrem İmamoğlu’ndan “beton Ekrem” yanıtı

CHP’nin İBB adayı Ekrem İmamoğlu, öğleden sonra da Esenyurt’ta seçim turuna çıktı. İmamoğlu, hakkında üretilen “Beton Ekrem” yakıştırmasına Esenyurt’tan görsel yanıt verdi.

İmamoğlu, “Tam arkamda beton tarlası var. Buradan 1 metrekare yeşil alan göremiyorsunuz. Benim yaşadığım ilçe ise yeşil alanın en çok ilçelerden biri. Neredeyse 10 metreyi aşmış durumda. Bu yakıştırmayı yapan siyasi arkadaşlar, İstanbul’un farkında olmayan gönül gözleri görmeyenler.” ifadelerini kullandı.

AK Partili belediyenin yönettiği Esenyurt yapılaşmanın en çok olduğu ilçelerden biri olarak öne çıkıyor.

esenyurt

Haramidere, Esenyurt

Esenyurt’ta bir “imar faciası” yaşandığını belirten İmamoğlu, “Tam arkamda beton tarlası var. Bazıları buraya Beylikdüzü diyor, ama burası Esenyurt. Buradan 1 metrekare yeşil alan göremiyorsunuz. Özellikle burayı görmenizi istedim. Buranın sağlıklı bir nesil yetiştirme, sağlıklı bir toplum oluşturma şansı yok. Burada tamamen mutsuz olur. Burası değişmesi gereken simgesel bir yerdir” dedi.

“Beton nerede, gelip görsünler”

Esenyurt’ta kşi başına düşen yeşil alan miktarının 0.6 metrekare olduğunu kaydeden İmamoğlu, “Her yıl 60 bine yakın insan Esenyurt’a göç ediyor. Yapılaşmanın, imar anlayışının, emsal kavramının bir dili yok. Okulların mevcutları artık öğrenci alamıyor. Öğrenciler çevre ilçelere naklediliyor. 45-50 katlık yapılaşmalardan bahsediliyor. Bu yapılaşma kültürünü ortadan kaldıracağız” diye konuştu.

İmamoğlu, gazetecilerin, “Bu fotoğraf ‘Beton Ekrem’ eleştirisine tam olarak yanıt mı oldu” sorusuna, “Benim yaşadığım ilçe yeşil alanın en çok ilçelerden biri. Neredeyse 10 metreyi aşmış durumda. Biz yeşile yaptığımız hamle ile gurur duyuyoruz. Bu yakıştırmayı yapan siyasi arkadaşlar, İstanbul’un farkında olmayan gönül gözleri görmeyenler. Beton nerede gelip görsünler” diye konuştu.