Şile açıklarında 2. Dünya Savaşı’ndan kalma Alman deniz altısı bulundu

- Yorumlar

TRT Haber ile TSK’nın ortaklaşa düzenlediği Mavi Tutku isimli belgesel çekimleri kapsamında yapılan dalışlarda Şile açıklarında batan 2. Dünya Savaşı’ndan kalma Alman denizaltısı U23 bulundu.

Elde edilen bilgilere göre, Şile’nin Ağva bölgesi açıklarında TCG AKIN isimli arama ve kurtarma gemisi tarafından yapılan çalışmalarda denizin dibinde batmış bir Alman denizaltısı bulundu.

Geminin 2.Dünya Savaşı sırasında Barbarossa Harekatı kapsamında Naziler tarafından Karadeniz’e gönderildiği belirtildi. Türkiye’nin boğazları manyetik halatlarla kapatması nedeniyle Almanlar 6 adet denizaltını demonte edip Romanya’da tekrar montaj ederek Karadeniz’e geçirmişti. Bu denizaltılardan 3’ü SSCB donanması tarafından batırıldı. Kalan 3 denizaltı ise Türkiye sahillerine doğru kaçtılar. Türkiye boğazları açmayınca denizaltılar emir gereği batırıldı ve askerler işgal altındaki Yunan adalarına kaçmak amacıyla Türkiye’de karaya çıktı. Ancak Türkiye’de karaya çıkan Alman askerleri kıskıvrak yakalanarak savaş bitene kadar esir tutuldu ve savaş bittikten sonra ülkelerine geri gönderildiler.

x