Kartal’daki içki ruhsatlarının iptali Ebubekir Taşyürek’in gündeminde

AK Parti Kartal Belediye Başkan Adayı Ebubekir Taşyürek seçim çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda Malatya Dernekler Birliği tarafından düzenlenen bir etkinliğe katılan Taşyürek önemli açıklamalarda bulundu.

Konuşmasına konukları selamlayarak başlayan Taşyürek, Kartal’daki içkili mekanlar hakkında konuştu. Kartal’da şimdiye kadar 384 işletmeye işçi satış ruhsatı verildiğini kaydeden Taşyürek, bu ruhsatların bir kısmının tartışmalı olduğunu iddia etti.

Taşyürek, Kartal Belediyesi’nin Kartal’daki işçi ruhsatlarını verirken, gerekli kurallara uymadığını iddia etti. Taşyürek, “Değerli arkadaşlar, Kartal’da şu ana kadar 384 iş yerine alkollü içki satış ruhsatı verilmiş. Dün bir arkadaşımız anlatıyor; ‘Atıyorum! Okullarımızın arkasında önünde, bildiğim kadarıyla eğitim kurumları ve dini tesis olan yerlere 500 (beş yüz) metreye kadar ruhsat verilmesi gerekiyor, ama bu böyle yapılmamış işte arkasından dolanılmış bir şekilde bazı yollarla bu insanlara ruhsat verilmiş.'” ifadelerini kullandı.

Taşyürek Kartal’daki içki ruhsatlarını tartışmaya açtı

İçki ruhsatında mesafenin 100 metre olduğu ortaya çıktı

Ancak çıkan son yasa ile bu mesafenin 100 metreye indirildiği ortaya çıktı. Bu da Taşyürek’in 100 metre olan sınırı 500 metre olarak ifade etmesi, belediye başkanı olması durumunda Kartal’daki işçi ruhsatlarını tartışmaya açacağı iddiasını gündeme getirdi. Uzun süre İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde yöneticilik yapmış, uzun süre ikamet ettiği Ataşehir ilçesinde birçok görevde bulunmuş ve son 2 dönemdir Kartal ilçesinde görevde bulunan Taşyürek’in yasayı bilmemesine ihtimal verilmiyor.

4 Ağustos 2017’de, alkollü içkilerin satışına ilişkin yeni bir düzenleme çıkarılırken, eski yönetmenliğe eklenen geçici maddede, “örgün eğitim kurumları ve dershaneler ile öğrenci yurtları ve ibadethanelere en az yüz metre uzaklıkta bulunduğunu gösterir belgenin ibrazı zorunludur” ifadelerine yer verdi.