CHP’de Maltepe adayı bilmecesi, Ali Kılıç krizi, dosya savaşı

İstanbul’da merakla beklenen Maltepe’de Belediye Başkan Adayı kimin olacağı halen açıklanmadı. Haftasonu toplanan CHP Merkez Yönetim Kurulu ve Parti Meclisi tartışmalı ve sert geçti, toplantı sonunda çoğu kritik önemdeki ilçelerin adayları belirlendi.

Maltepe’de, mevcut belediye başkanı Ali Kılıç da dahil olmak üzere 14 kişi aday adayı olduğunu açıkladı. Ancak, gelinen süreçte, 13 aday adayı Ali Kılıç’ın karşısında birlikte hareket etme kararı aldı. Oluşan birliğin talebi “aramızdan biri olsun ama Maltepeli ve CHP örgütünden olsun” idi.

Yapılan anketlerde Cemal Atagün Başkan Adaylığına En yakın isim ve Parti tabanından da destek görüyor. Kılıç’a muhalif isimler, Ali Kılıç’la ilgili iddiaların olduğu bir dosyayı CHP lideri Kılıçdaroğlu’na teslim etti. Kılıçdaroğlu ise, “Ali Kılıç da bir dosya getirdi. Her iki dosyayı da Akif Hamzaçebi’ye teslim ettik. O inceleyecek nihai kararı onunla vereceğiz” dedi.

MYK’DA MALTEPE TARTIŞMASI

Peki, İstanbul’un ilçelerinin ilk kez konuşulduğu MYK toplantısında Maltepe konusunda neler yaşandı? Kılıçdaroğlu, MYK toplantısında, Ali Kılıç ismine tepki geleceğini görerek, “Maltepe konusu bende” dedi ve Maltepe’yi tartıştırmadı. Parti Meclisi’nde ise Ali Kılıç’ın karşısındaki aday adaylarından Ercan Köymen’in aday olması için önerge verilecekken İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun istifa ettiği haberi geldi. Maltepe adaylığı Parti Meclisi’nde konuşulamadı.

Bu hafta gerçekleşen MYK toplantısında ise; Maltepe’de Ali Kılıç ismi üzerine tartışmalar yaşandı. Tartışmaların ardından Kılıçdaroğlu, Maltepe konusunu kapattı. CHP lideri, oylanması için Parti Meclisi’ne Ali Kılıç ismini gönderdi. Ancak, devreye Akif Hamzeçebi’nin girmesiyle isim geri çekildi.

CHP MALTEPE İLÇE ÖRGÜTÜNDEKİ PLANLAR

Maltepe İlçe Örgütü’nde neler planlanıyor sorusuna ilişkin ise kulislerde farklı planlar konuşuluyor. İlçe örgütü ve 13 aday adayı da şuanda farklı reflekslerde. Masalardaki planlardan ilki eğer Ali Kılıç aday gösterilirse, Maltepe’den Ankara’ya adalet yürüyüşü yapmak.

İkincisi ise Maltepe Belediyesi’nin eski başkanı Mustafa Zengin önderliğinde DSP ile seçime girilmesi. Maltepe’de CHP’nin ittifak kurduğu İYİ Parti’nin de Ali Kılıç ismine şerh koyduğu ileri sürüldü.