Ekrem İmamoğlu Adnan Kahveci anmasına katıldı

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu Kartal’da vefatının 26. yılında Adnan Kahveci anmasına katıldı. Yakacık Merkez Mezarlığı’nda yapılan anmaya CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, CHP Kartal Belediye Başkan Adayı Gökhan Yüksel, Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, AK Parti Kartal Belediye Başkan Adayı Ebubekir Taşyürek, çeşitli siyasi parti, sivil toplum temsilcileri ve Kartallı vatandaşlar katıldı.

Siyasetçi ve bilim adamı, merhum Adnan Kahveci, ölümünün 26. yılında Kartal’da ki mezarı başında anıldı. Araştırmacı ve akademisyen kimliği ile uzun yıllar bürokrat olarak çalıştıktan sonra 46. 47. ve 48. hükumet dönemlerinde Devlet Bakanlığı, Maliye ve Gümrük Bakanlığı yapmış olan Adnan Kahveci, 5 Şubat 1993 tarihinde eşi ve iki çocuğuyla birlikte Bolu-Gerede yolunda talihsiz bir kaza yaparak hayatını kaybetmişti.

ekrem imamoğlu anma 2

Anmada konuşan Ekrem İmamoğlu, “Adnan Kahveci’yi 26 yıl önce elim bir trafik kazasında kaybetmiştik. Kendisi, siyasi hayatımızda ve devlet yönetiminde herkes tarafından dürüstlüğü ile anılan bir kişilik olmuştu, bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasına, “Rabbım bize de Adnan Kahveci gibi bir hizmet anlayışı ve böyle bir sevgi seli nasip etsin” diyerek başlayan CHP’nin Kartal Belediye Başkan Adayı Gökhan Yüksel, “Bu hizmet anlayışıyla, bu büyük devlet adamlarının her zaman kalbimizde yer alacağını bir kere daha belirtiyorum. Belediye başkan yardımcılığı dönemimde, yine buradaki anma törenlerini düzenlemiştik, bir fiil içerisinde olmuştum. Fakat gün geçtikçe artan bu sevgi seli gösteriyor ki, doğru işler yapan, dürüst olan ve hizmet anlayışında insan ayırt etmeyenin her zaman gönüllerde yer aldığını görmek bizleri de mutlu ediyor. Biz de bu anlayışla yolumuza devam edeceğiz. Tekrar Adnan Kahveci’ye rahmet diliyor, ailesine baş sağlığı diliyor, hepinize teşekkür ediyorum.

ekrem imamoğlu anma 3

Adnan Kahveci Kimdir?

Adnan Kahveci, 1949 yılında Trabzon’un Köprübaşı ilçesi Beşköy beldesi Yılmazlar köyünde doğdu. İlk ve orta okulu eğitimini köyünde okudu. TÜBİTAK bursuyla Liseye İstanbul Kabataş Lisesinde devam etti ve 1966 yılında dönem birincisi olarak mezun oldu. Üniversite sınavını da 180 sorunun tamamına doğru cevap vererek birincilikle kazandı ve İstanbul Fen Fakültesinde başlayan Üniversite hayatı, Milli Eğitim Bakanlığı bursuyla eğitimine ABD’de Indiana’daki Purdue Üniversitesinde devam etti. Buradan 4 yıllık okulu 2,5 yılda bitirerek elektrik mühendisi olarak mezun oldu. Missouri Üniversitesi’nde doktora yaptı. 1975 yılında Missouri Üniversitesi’nde bir süre asistan profesör olarak çalışmalarına devam etti.

1976’da askerlik için ve geçici olarak Türkiye’ye dönen Adnan Kahveci, Türkiye’de kalmaya karar verince İstanbul’a, Kartal’a yerleşiyor ve Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başlıyor. Daha önce Amerika’da bir gezide tanıştığı dönemin TPAO Genel Müdürü Korkut Özal, 1977 yılında İkinci MC Hükumetinde İçişleri Bakanı olunca, Kahveci’yi, İçişleri Bakanlığı Teknik Danışmanlığında görevlendiriyor. Bakanlığın ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bilgisayara geçiş çalışmalarını başlatan Kahveci’nin hayat yolu bu şekilde Özallarla birleşti. Danışmanlık göreviyle beraber siyasi hayata da adım atmış olur ve 12 Eylül’den sonra Turgut Özal’a Başbakan danışmanı olarak atandı. 1983 yılında Anavatan Partisi’nin 37 kurucusundan birisi ve ilk Genel Başkan Yardımcısı oldu. 1987 yılında İstanbul’dan milletvekili seçildi, 18. ve 19. Dönem İstanbul Milletvekilliği yaptı. Adnan Kahveci, genç yaşta yaptığı siyasi çalışmalar, dürüst kişiliği ve idealleri ile kısa zamanda adından söz ettirdi.

1987 yılında DPT ( Devlet Planlama Teşkilatı) ve Hazineden sorumlu Devlet Bakanı oldu. Dönemin başbakanı Turgut Özal tarafından 1988 yılında Maliye Bakanlığı görevine getirildi. Daha sonra yine dönemin başbakanı Yıldırım Akbulut tarafından 1990’da Maliye Bakanlığı görevine getirildi. Adnan Kahveci’nin yeni yapılan otoban yolda ters yola girerek kaza yapması, çeşitli şüphelerin ortaya atılmasına sebep oldu. Kazaya otoyolda gerekli işaretlemeyi yapmayarak neden olduğu gerekçesiyle yargılanan ve kusurlu bulunan müteahhit, daha sonra çıkan aftan yararlanarak kurtulmuştur. 5 Şubat 1993 yılında eşi ve iki çocuğu ile birlikte Bolu-Gerede yakınlarında trafik kazası geçiren Adnan Kahveci ve eşi Füsun Kahveci olay anında hayatlarını kaybederken, 17 yaşındaki çocukları Aslıhan Kahveci 10 gün sonra vefat etti. Kazadan yaralı kurtulan sadece 10 yaşındaki oğlu Cihan Kahveci idi. Adnan Kahveci ailesinden geriye Mehmet Kahveci ve kardeşi Cihan Kahveci kaldı.