Kartal’da şimdiye kadar meydana gelen en büyük facialar

İstanbul Kartal’da geçmişten günümüze meydana gelen yürek burkucu faciaları araştırdık. Kartal 24 Haber Merkezi tarafından yapılan araştırmada bazı facialar derlendi. Bu sayfada, Kartal’da meydana gelen en büyük faciaları görebilirsiniz.

2004 – Kartal Tanker Faciası

kartal tanker faciasi

İstanbul Kartal’da akla ilk gelen en büyük facialardan biri 24 Şubat 2004’de Kartal Spor Caddesi’nde meydana gelen Tanker Faciası olmuştu. Kartal’da 9 kişinin öldüğü kazaya, 22 ton mazot yüklü tankerin ‘tamamen bitmiş fren balataları’ yol açtı. İstanbul Kartal’da freni boşalan petrol yüklü bir tanker, önüne çıkan bir çok araca çarparak zincirleme kazaya yol açtı. Kazada 9 kişi hayatını kaybetti, en az 22 kişi de yaralandı.

Kartal Köprüsü’nden sahile doğru inen bir tankerin freni, 24 Şubat 2004 tarihinde saat 15:00 sıralarında Spor Caddesi üzerinde patladı. Bunun üzerine duramayarak iki otobüs, üç minibüs, üç kamyonet, bir TIR ve 17 otomobile çarparak ezen tanker, devrilerek durdu. Tankerin çarptığı araçlardan bazıları, içlerinde bulunanlar çıkamadan alev aldı.

Kazada hayatını kaybedenler; Erdoğan Karakaş, Atilla Gürsel, Ömür Beyazıtoğlu, İsmail Nazif Beyazıtoğlu, Müge Kıranel, Sabri Gürçay, Nilüfer Kıranel, Latif Yılmaz, Yıldız Gürsel oldu. Yaralılar ise; Adil Baş, Emre Gülaç, Songül Anlamaz, Faruk Anlamaz, Daçin Kılıç, Şevki Akgöz, Akın Aydemir, Fahri Türk, İbrahim Akdağ, Mehmet Erdoğan, Edanur Pilav, Filiz Mine Gözübüyük, Ayşe Özer, Hatun Özer, Ziya Günaydın, FerşatKastanlı, Pınar Cantürk, Mustafa Asaklı, Murat Erdoğan, Erol Kars, Murat Yıldırım oldu.

Bu arada, kazaya neden olan TIR’ın şoförü Cahit Karakaş’ın, hastanedeki ilk tedavisinin ardından gözaltına alındı. Olaydan sonra çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.

1994 – Kartal Tren Kazası

İstanbul Kartal Rahmanlar’da 21 Haziran 2994’de büyük bir tren kazası meydana geldi. 1994 yılı Haziran ayının 21’inde Ankara Ekspresi Kartal Rahmanlar’dan geçerken banliyö trenine çarptı. Kartal Rahmanlar’da meydana gelen kazada şans eseri kimse yaşamını yitirmedi. Olayın Ankara Ekspresi’nin Kartal batı tren çıkışındaki sinyallere uymamasmdan kaynaklandığı açıklandı.

Yetkililer, Ankara Ekspresi’nin Pendik İstasyonu’nda da uyarıldığını belirttiler. Çevredekilere korkulu dakikalar yaşatan kazada yaralananların büyük çoğunluğunun banliyö treninin yolcuları olduğu belirtildi. Kazanın meydana geldiği sırada trenlerde bulunan yolcular, uzun süre olayın şokunu üzerilerinden atamadılar. Ölümden kıl payı kurtulduklarını belirten yolcular, kaza sonrasında çok sayıda yaralının yardım çığlıklarına tanık olduklarını, ambulansların olay yerine yaklaşık yarım saat geç gelmesi nedeniyle büyük panik yaşandı.

2014 – Kartal Belediyesi Otobüs Kazası

cenazeden-donen-arac-kaza

22 Mayıs 2014’de cenazeden dönen Kartal Belediyesi otobüsü trafik kazası geçirdi. Kartal Belediyesi’ne ait otobüs cenaze için gittiği Ardahan’dan İstanbul’a döndüğü sıarada Samsun’da yoldan çıkarak benzin istasyonunun reklam tabelasının direğine çarpıp devrildi. Kazada 4 kişi öldü, 16 kişi yaralandı.

Fevzi Durak yönetimindeki Kartal Belediyesi’ne ait 34 VD 2726 plakalı otobüs sürücünün yoğun yağıştan kayganlaşan yolda direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu benzin istasyonunun reklam tabelasının direğine çarpıp devrildi.

Kazada, Kemal Atalay ve Karabey Dengiz olay yerinde, Engin Atalay ve Cumi Yılmaz ise Çarşamba Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Yaralanan otobüs sürücüsü ile birlikte toplam 16 kişi Çarşamba Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

2015 – Kartal Sel Baskını

Kartal’da 2 Şubat 2015’de balıkçı barınakları sel altında kaldı. Kartal’da etkisini artıran lodos sahildeki balıkçılar çarşısını darmadağın ederken, deniz ve karanın birleştiği sahil yolu trafiğe kapatıldı. İstanbul’da etkisini gösteren kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Kartal’da balıkçı barınakları ve balıkçılar çarşısı su altında kaldı.

Lodos sebebiyle metrelerce yükselen dalgalar Kartal’da deniz ve karayı birleştirdi. Diniz suyu ile dolan sahilde, balıkçı barınakları ve Kartal Balıkçılar çarşısı su altında kaldı. Tekneleri batma tehlikesi geçiren balıkçılar, zor anlar yaşadı. Araçlar yolda ilerlemekte zorluk çekti.

kartal-deniz-sahil-birlesti-6
kartal-deniz-sahil-birlesti-5
kartal-deniz-sahil-birlesti-4
kartal-deniz-sahil-birlesti-3
kartal-deniz-sahil-birlesti-2
kartal-deniz-sahil-birlesti-1
kartal-deniz-sahil-birlesti-7

1959 – Küçükyalı Sinema Faciası

25 Ocak 1959’da o dönem Kartal’a bağlı olan Küçükyalı’da bir sinema çöktü. 1959’da Neş’e sinemasının büyük kısmı dolu idi. Feci hadise film oynarken oldu. Kurtarma ekipleri enkaz altından durmadan ceset ve yaralı çıkarıyor. Sinema salonunun ön kısmında bulunanlar feci kazadan kurtuldu.

kucukyali-faciasi

1961 – Kartal Tren Kazası Faciası

1 Mayıs 1961’de Kartal’da feci bir tren kazası meydana geldi. Kazada çok sayıda vatandaş öldü. 1961 yılında Kartal’da iki yolcu treni çarpıştı, sonucunda 15 ölü 70 yaralı kurtuldu. Kaza Kartal ve Cevizli istasyonları arasında meydana geldi.

kartal-tren-kazai
kartal-tren-kazasi-2

2019 – Kartal Yeşilyurt Apartmanı faciası

yesilyurt apartmani

6 Şubat 2019’da İstanbul’un Kartal ilçesinde saat 16:00 sıralarında bir binanın çöktüğü bilgisi Kartal 24 Haber Merkezine ulaştı. Olay yerinden aldığımız bilgileri hızla haberleştirmeye çalıştık. Elde ettiğimiz bilgiler olayın çok büyük bir facia olduğunu ortaya koydu.

Kartal’ın Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi yakınlarındaki Sema Sokak’ta yer alan 18 numaralı binada meydana gelen çökme ile çok sayıda vatandan enkaz altında kaldı.