Kartal’da çöken binada oklar Mehmet Sekmen’e döndü

- Yorumlar

İstanbul Kartal’da 6 Şubat’ta çöken Yeşilyurt Apartmanı faciası ile ilgili Kartal Belediyesi’nin yaptığı açıklama sonrası oklar eski Kartal Belediye Başkanı ve AK Partili Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’e döndü.

Kartal Orhantepe Mahallesi’nde çöken binanın Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Av. Hüsnü Yeşilyurt’un ailesine ait olduğunun ortaya çıkmasından sonra Kartal Belediyesi’nden açıklama yapıldı.

Kartal Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, Yeşilyurt Apartmanı için 23.10.1992 tarihinde Kartal Belediyesi tarafından yapı sahibi Hikmet Yeşilyurt adına 6 kat ruhsat verilerek binanın inşaatına başlandığı belirtildi. Kartal Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, binaya sonradan yapılan 2 kaçak katta yer alan 4 daire için 1998 yılında vergi beyanında bulunulduğu, ruhsatsız 2 kat ve 4 daire ile ilgili herhangi bir yıkım tutanağı veya para cezası uygulanmadığı belirtildi.

Bu açıklamanın ardından oklar, Kartal Belediyesi’nin atıfta bulunduğu 1998 yılında Kartal Belediye Başkanı olan Mehmet Sekmen’e döndü. 1994 yılında Kartal’da yerel seçimleri AK Partili Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen kazanmış ve sonraki seçimi de alarak 2002 yılına kadar Belediye Başkanı olarak görev yapmıştı. Sekmen’in Kartal Belediyesi’nin bu açıklamasına ne cevap vereceği merakla bekleniyor.

Kartal Belediyesi’nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

– 23.10.1992 tarihinde Kartal Belediyesi tarafından yapı sahibi Hikmet Yeşilyurt adına düzenlenen 2-39 no’lu yapı ruhsatıyla Yeşilyurt Apartmanı’nın inşaatına başlanmış,

– Söz konusu bina toplam 6 Kat (Zemin+5 Kat) olarak ruhsatlandırılmışken, projeye 2 kat daha ruhsatsız ilave yapılmış ve bu katlarda oluşan 4 adet daireye de hak sahipleri tarafından 1998 tarihinde bina vergi beyanında bulunulmuş,

– Binanın imar arşiv dosyası incelendiğinde 3194 Sayılı İmar Kanununun ilgili 32. ve 42. maddelerine göre ruhsatsız 2 kat ve 4 daire ile ilgili herhangi bir yıkım tutanağı veya para cezası uygulanmadığı görülmüş,

– Bahse konu binanın 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında herhangi bir riskli yapı tespiti veya tespit başvurusu bulunmadığı, Bunun aksine “İmar Barışı” olarak bilinen mevzuat kapsamında da hak sahipleri tarafından Yapı Kayıt Belgesi başvurusu bulunmaktadır.

x