Tarık Şengül: Kartal’da emlak barışı parasını ödeyen insanlardan 14’ü yaşamını yitirdi

- Yorumlar

Yazar Tarık Şengül, son yazdığı köşe yazısında “Vebal kimin?” diye sorarak, “Kartal’da emlak barışı parasını ödeyen insanlardan 14’ü yaşamını yitirdi” dedi.

Birgün yazarı Şengül, “Geçen seçim öncesi şapkadan çıkarılan ‘imar barışı’ şunu söylemiş oldu, “kusura bakmayın size güçlendirme ya da dönüşüm yok ama biraz paranız varsa, sizi affedebilirim.” dedi.

Şengül’ün yazısı:

AKP’nin yatay şehirleşme vurgusu yaptığı Yerel Seçim Manifestosu’nu açıklamasından birkaç gün sonra “Dünya Şehri İstanbul”un yükselen ilçelerinden Kartal’da şehircilik ve mühendislik kurallarına aykırı bir bina, geride 14 ölü ve çokça da soru bırakarak çöktü. Mevcut imar haklarının üzerine 3 kat daha eklediği anlaşılan mülk sahiplerinin, bir süre önce imar barışından yararlanmak için başvurdukları da anlaşılıyor.

Durumu daha da ironik hale getiren, kamunun kaynak aktarmak bir yana, bu alanlarda yoğunlaşan imar sorunlarından kaynak devşirme yolunu seçmesi! Geçen seçim öncesi şapkadan çıkarılan “imar barışı” şunu söylemiş oldu, “kusura bakmayın size güçlendirme ya da dönüşüm yok ama biraz paranız varsa, sizi affedebilirim”

Kartal’da o parayı ödeyen insanlardan 14’ü yaşamını yitirdi. AKP iktidarının bu durumdan birinci derece sorumlu olduğu açık! Ama eğer eleştirilerimizde samimiysek, ana muhalefet partisi CHP’nin bu konudaki ‘ulusal tavırsızlık, yerel işbirlikleri’ biçimini, alan tutumunu da aynı ciddiyetle gözden geçirmeliyiz.

İmar Barışı gündeme geldiğinde uyardığımız CHP yetkililerinin refleksi, “binlerce insanı ilgilendiren bu konuda alınacak karşı bir tavrın ciddi oy kaybına yol açacağı” yönünde oldu; konudan uzak durmayı yeğlediler.

Siyaset alanında bu imar tiyatrosu sürerken, gerçek yaşamı kuşatan bu karanlık imar düzeni Kartal’da 14 insanın üzerine çöküverdi! İşte orada çöken bina ve yaşamları çalınan insanlar, vebal kimin sorusunu ise buraya bırakıyorum.

Tarık Şengül’ün yazısının tamamı

x