Kartal’da ölü sayısı 19’a çıktı

- Yorumlar

İstanbul Kartal’da çöken 8 katlı bina faciasında ölü sayısı 19’a yükseldi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklama yaptı.

Kurum, Kartal’ın Orhantepe Mahallesi’nde çöken Yeşilyurt Apartmanında ölen kişi sayısının 18 olduğunu açıkladı. Enkazdan 1 kişinin daha cansız bedeni çıkardı.

Enkaz altından bir kişiyle daha bağlantı kuruldu, kurtarma çalışması devam ediyor. Kurum, şu anda en önemli işlerinin bu vatandaşı kurtarmak olduğunu söyledi. Ancak Soylu, gazetecilerin soruları üzerine bu vatandaşın muhtemelen yaşamadığını söyledi. Açıklamanın sonunda enkazdan bir kişinin daha cesedi çıkarıldığı ve ölü sayısının 19’a yükseldiği açıklandı.

Soylu binada misafirlerin de olduğunu söyledi. Ayrıca binada olmayan başkaları da olduğunu, sokaktan geçenler olduğunu söyledi. Tam sayıyı biliyoruz, ancak yanlış bilgi vermemek adına bu sayıyı açıklamayacağız dedi.

27-30 kişi yaşıyordu

Orhantepe Mahallesi Muhtarı Zeki Dağ, bir TV’de katıldığı canlı yayında yaptığı açıklamada, 7 katlı binada 14 daire olduğunu, yaklaşık 27-30 kişinin binada yaşadığını söyledi.

Dağ, binada oturanların yakınlara göre enkaz altına 15 civarında kişinini bulunduğunu ifade etti. Binanın altında bulunan konfeksiyon atölyenin ise boş olduğunu dile getirdi.

TMMOB: “Çökmelerin devamı gelecek”

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi 2’nci Başkanı Can Akın, “Binalarda zemin-etüt çalışmaları eksik. Bir yıl içerisindeki olaylara bakınca bu çökmelerin devamı gelecek gibi görünüyor” dedi.

x